Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 17 EYLÜL 2020

KORONA GÜNLÜĞÜ 17 EYLÜL 2020

GÜNDEM

 • Türk Tabipler Birliği,kendilerini “hain” diye nitelendirip “kapatılsın” diye çağrıda bulunan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’ye “Tıbbın kurucuları İstanköylü Hipokrates’ten, Bergamalı Galenos’tan bu yana burada, bu topraklardayız. Bu topraklarda binlerce yıldır ‘iyi hekimlik’ yaptık, yapıyoruz ve yapacağız.” sözleriyle cevap verdi. Bahçeli,TTB’ye karşı sabır ve tahammül gösterilmesinin artık imkansız olduğunu, bir an önce kapatılması ve yöneticileri hakkında adli işlem yapılması gerektiğini savunmuştu.
 • Haziran ayı itibarıyla kısa çalışma ödeneği alan işçilerin sayısı azalırken, ücretsiz izne ayrılanların sayısı ise düşmedi. Mayıs ayında 1.3 milyon kişi ayda 1.077 TL’lik nakdi ücret desteği alırken ağustos ayında bu rakam 1.9 milyonu aştı. Koronavirüs salgını nedeniyle alınan ekonomik tedbirler kapsamında kısa çalışma ödeneğiyle maaşın bir kısmının işsizlik sigortasından karşılanması yoluna gidiliyor. Tedbirler kapsamında çalışan kesimde büyük bir grup ise işten atılmaların yasaklanmasıyla ücretsiz izne çıkarıldı. İşçilere ayda 1177 TL nakdi ücret desteği veriliyor
 • Zonguldak Merkez Yayla Ortaokulu’nda eğitim gören 8’inci sınıf öğrencisinin koronavirüs testinin pozitif çıkması üzerine sınıfındaki 24 öğrenci ile 2 öğretmen karantina altına alındı.
 • CHP Milletvekili Gamze Taşcıer, müzisyenlerin pandemiyle birlikte yaşadıkları ekonomik çıkmazın derinleştiğine dikkat çekerek, Müzik-Sen’in verilerini açıkladı. Taşcıer, “Pandemi başladığından bu yana intihar eden müzisyenlerin sayısı yüze yaklaşmış. Müzik aletlerini satarak eve ekmek götürmeye çalışan müzisyenler var” dedi.
 • Almanya’da koronavirüs salgını nedeniyle yoğun mesleki baskı altında kalan hastanelerde çalışan hemşire ve hastabakıcılara ikramiye ödenmesi planlanıyor. Bunun için toplam 100 milyon euro kaynak ayrıldı. İkramiye, bu dönemde mesleki açıdan zor koşullarda hasta bakım hizmetinde çalışanların emeğinin takdir edildiğini göstermeyi amaçlıyor.

 

 • Ceza İnfaz Sisteminde Sivil Toplum Derneği (CİSST), 1-15 Eylül tarihleri arasında cezaevlerinden gelen şikayetlere ilişkin raporunu yayımladı. Raporda, koronavirüs salgını başlangıcından rapor tarihine kadar 112 farklı cezaevinden başvurunun alındığına yer verildi. Raporda, cezaevlerinde yaşanan kapasite sorununa dikkat çekilirken, kalabalık koğuşlarda yatakların birbirine yakın olması, açık cezaevlerinde de farklı koğuşlardaki tutsakların ortak alanlarda, yemekhanelerde bir araya gelmesi gibi sorunların sürdüğü belirtildi. Birçok cezaevinde hijyen koşullarına uyulmadığı aktarılan raporda, cezaevlerindeki dezenfekte işleminin seyrekleştiği, dezenfektana sadece telefon görüşlerinde ulaşılabildiği, telefon görüşlerinde maske verilmediği, temizlik malzemelerine ücretsiz erişimin sağlanmadığı ifade edildi. Ayrıca koğuşlardaki pencerelerin küçük olması nedeniyle koğuşların yeterince havalandırılamadığına işaret edilen raporda, lavabolarda temizlik ürünleri bulunmadığı, sık sık su kesintisi yapıldığı vurgulandı. (http://mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/109609)

 

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 konusundaki özel temsilcilerinden biri olan David Nabarro, korona virüsü pandemisinin ‘daha yeni başladığını’ ve sonuçlarının ‘herhangi bir bilim kurgu filminden daha kötü olacağını’ söyledi. Nabarro, “Durum gerçekten çok ciddi. Daha henüz ortalarında bile değ Virüsün dünya çapında yaratacağı sonuçların daha başındayız ve şahsen şuna inanıyorum ki, gerçekten çok olumsuz bir etkiye yol açacak” dedi.
 • Pandemi kontrol edilemiyor, küresel vaka sayısı 30 milyonun üzerine çıktı can kaybı 945 bine dayandı.
 • On ülkede toplam vaka sayısı 500 binin üzerinde. ABD 6.8 milyon, Hindistan 5.1 milyon, Brezilya 4.4 milyon ve Rusya 1.1 milyon ile toplam vaka sayısının en yüksek oduğu ülkeler oldu.
 • Günlük vaka sayısı 300 bin eşiğini aşmaya devam ediyor. Son 24 saatte küresel düzeyde 308 bin 226 kişiye Covid-19 tanısı kondu. Kıtalara göre yeni vaka sayısı şöyle: Asya (132.3 bin), Güney Amerika (69.1 bin), Kuzey Amerika (49.9 bin), Avrupa (49.5 bin) ve Afrika (7.4 bin).
 • Günlük bildirimin yüksek olduğu 10 ülke şöyle: Hindistan (97.9 bin), ABD (40.2 bin),  Brezilya (37.4 bin), Arjantin (11.7 bin), İspanya (11.2 bin), Fransa (9.8 bin), Kolombiya (7.8 bin), Peru (6.4 bin), İsrail (6.1 bin) ve Rusya (5.7 bin). Binin üzerinde günlük bildirim yapan ülke sayısı 31’e yükseldi.
 • Bakan Koca aksini iddia etse de Türkiye’de Covid-19 salgını kontrolden çıktı, vaka sayısında artış endişe veriyor. Açıklanan resmi istatistiklere göre son 24 saatte 1,771 yeni vaka tespit edildi, 63 kişi hayatını kaybetti. Aktif hasta sayısı (26 bin 540) ve ağır hasta sayısındaki (1,351) artış devam etti. Test sayısı 112 binin üzerinde…
 • Vaka sayılarında son dönemde yaşanan yüksek artışa isyan ettiğini vurgulayan Bakan Koca, “Ben her gün isyan ediyorum. Ağır vaka sayımız artıyor diyorum. Durum sıkıntılı diyorum. 1 ay öncesine göre yüzde 100’ü geçen ağır vaka sayısında artış oldu diyorum. 1 ay öncesine göre 4,5 kat artan vefat oranını söylüyorum. Ama bizim bu dönemde özellikle sağlık yükü açısından verdiğimiz tabloda asla bir yanlışlık söz konusu değil. Biz günlük hasta sayımızı her gün veriyoruz. Taşıyıcılarla değil bizim hastane yüküyle uğraşıyor olmamız gerekiyor. Oraya odaklanmamız gerekiyor. Odaklandığımız yer de orası. Vatandaşımız da bu noktada da müsterih olsun.” ifadelerini kullandı. Grip aşısının zorunlu kişilere yapılması gerektiğini bildiren Koca, Bilim Kurulu sokağa çıkma yasağı önermedi’ dedi.

 

 • Önlemler konusunda vicdanlara seslenen Koca şimdi de ahlak söylemine başladı: ‘’ Tedbir bir sağlık kuralı ve bir ahlak kuralıdır.”
 • Mış gibi önlemlere devam. Toplumsal (kamusal önlemler) yerine bireysel önlemlerle yönetilen salgın cezalara bel bağlamış durumda. İçişleri Bakanlığı’ndan ‘Vali, kaymakam, belediye başkanı, muhtar ve kolluk birimlerinin katılımıyla ülke genelinde yarın (17 Eylül) Covid-19 tedbirleri denetlenecek’ açıklaması yapıldı.
 • İçişleri Bakanlığı, Corona virüsü denetimlerine yönelik bilgilendirme açıklaması yaptı. Açıklamada, 22 Ağustos’tan bu yana ülke genelinde 3 milyon 373 bin 336 denetim yapıldığı kaydedildi. Bu denetimlerde 9 bin 974 kişiye ceza kesildiği, 178 işletmenin faaliyetinin de geçici olarak durdurulduğu belirtildi. Denetimlerde 40 bin 891 kişi de uyarıldı. 20 bin 94 kişinin ise izolasyon kurallarına uymadığı tespit edildi.
 • Diyarbakır’da beyaz önlükleri ve maskeleri ile alana çıkan sağlık çalışanları, ‘Yönetemiyorsunuz Tükeniyoruz’ dedi. Diyarbakır Sağlık Platformu, TTB’nin salgında vaka sayısındaki artış ve ölümlere dikkat çekmek için başlattığı ‘Yönetemiyorsunuz, tükeniyoruz’ eylemi kapsamında Dağkapı Meydanı’nda açıklama yapmak istedi. Eylemin yapılacağı Dağkapı Meydanı’nda polis yoğun önlem aldı. Bölgede çok sayıda çevik kuvvet ekibini konuşlandıran polis, meydanda açıklama yapılmasına izin vermedi. Diyarbakır Sağlık Platformu üyesi sağlık emekçileri açıklamayı Sur dibinde bulunan parkta yaptı.
 • Diyarbakır Sağlık Platformu: TBMM’ni açılmasını beklemeden bütün partilerin COVID-19 salgını konusunda işbirliği ve koordinasyon sağlamak üzere bir araya gelmeleri için çağrı yapıyoruz. TTB olarak uzmanlık dernekleri ile birlikte COVID izleme heyetimizin birikimini ve önerilerimizi paylaşabileceğimiz bir zeminin oluşmasını,  ülkeyi yöneten hükümetin bu konuda çağrıcı olmasını istiyoruz. Sağlık Bakanlığı’nı başta TTB olmak üzere bütün sağlık meslek odaları, sağlık sendika ve dernekleri ile birlikte “COVID-19 işbirliği ve ortak çalışma meclisi” oluşturmasını talep ediyoruz.
 • Diyarbakır Sağlık Platformu, sosyal medya üzerinden Coronavirus salgınına yakalanan sağlıkçılara ilişkin güncel bilgileri paylaştı.#YönetemiyorsunuzTükeniyoruz etiketiyle paylaşılan verilere göre, 14 Eylül itibariyle kentte 660 sağlık çalışanına Covid-19 tanısı konuldu. En fazla tanı konan sağlıkçıların hemşire ve ebeler oldu belirtilen verilerde, 7 sağlık çalışanın yaşamını yitirdiği kaydedildi.
 • Ankara Tabip Odası Yönetim Kurulu tarafından yapılan çalışmaya göre, Ankara genelinde 882 sağlık emekçisine Covid-19 tanısı konuldu. Covid-19 testi pozitif çıkan ve kategorisi netleşmeyen 201 sağlık emekçileri de dahil olmak üzere bölümleri bilenenlerin dağılımları şu şekilde: Hemşire- Ebe: 146, Uzman hekim: 143, Temizlik işçisi: 107, Asistan: 89, Tıbbi sekreter: 48, Sağlık Memuru: 40, Aile hekimi: 31, ATT- Güvenlik: 11, Laborant: 10, Eczacı: 9, Röntgen teknisyeni: 9, İdari personel: 7, Mutfak çalışanı: 7,  Mutemet: 7, Fizyoterapist-Diyetisyen: 6, Diş hekimi: 5, Anestezi Teknisyeni: 3, İşyeri hekimi: 2. Hayatını kaybedenler: 2 hekim, 1 diş hekimi, 1 sağlık işçisi.
 • Eğitim Sen: ‘’Henüz yüz yüze eğitime geçilmeden 24 Ağustos itibariyle öğretmenlerin okullara çağrılması ardından 500 öğretmenin Coronavirus’e yakalandı. Herkesin okulda bulunmadığı bir süreçte bu kadar vaka çıktı bu da aslında karşı karşıya olduğumuz riski gösteriyor. Bu noktada MEB sorumluluk almamak için öğretmen ve velilere taahhütname imzalatıyor. Bu devletin sorumluluğu fakat bugün bu sorumluluk velilere ve öğretmenlere yüklenmek isteniyor.’’
 • Kuzey ve Doğu Suriye Sağlık Komitesi, salgına ilişkin son 24 saatlik verileri paylaştı. Derik’te bir kadın ve bir erkeğin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğinin belirtildiği açıklamada, 33’ü kadın ve 30’u erkek olmak üzere 63 yeni vakanın tespit edildiği duyuruldu. Son verilere göre, bölgedeki toplam vaka sayısı 966’ya, yaşamını yitirenlerin sayısı 48’e, iyileşenlerin sayısı ise 309’a yükseldi.
 • Kuzey Kıbrıs Bakanlar Kurulu, pandemi ile mücadele kapsamında aldığı önlemleri sıkılaştırıyor. Hükümetin vaka sayısındaki artış nedeniyle altı gün önce aldığı adaya giriş yasağı uzatıldı Türkiye yönüne seferlerde ise bir değişiklik olmadığı ve yolcu taşımaya kesintisiz devam edileceği belirtildi. Kuzey Kıbrıs’ta dün açıklanan son rakamlara göre bugüne kadar toplam 628 vaka tespit edildi, bunlardan 281’inin tedavisi devam ediyor.
 • İtalya’nın Roma ve Milano kentleri arasında, Avrupa’nın ilk “koronavirüssüz” uçuşları olarak adlandırılan seferler başlatıldı. İtalyan havayolu şirketi Alitalia’nın her gün Roma’dan Milano’ya yaptığı 7 uçuştan 2’sinde yolculara uçuş öncesi test yapılacak. Uçuşlara yalnızca koronavirüs testi negatif çıkan yolcular kabul edilecek. Yolcular Fiumicino Havalimanı’nda uçuş öncesi ücretsiz olarak “hızlı test” yaptırabilecek. Bu testin sonuçları yarım saat içinde belli olacak. Uçuştan en fazla 72 saat önce başka bir yerde yapılmış test sonuçları da kabul edilecek.
 • SES Ankara Şube Eşbaşkanı Kubilay Yalçınkaya: ‘’Her gün sıkı tedbirler ile iş yerlerini, otobüsleri, hamamları, AVM’leri tedbirler kapsamında denetlendiğini ifade eden Bakanlık, ölümlerin ve bulaşın odağı olan sağlık tesislerini denetim kapsamına alması bulaşı ve ölümleri daha fazla mücadele anlamında katkı sunacaktır.’’

TOPLUMSAL MÜCADELE- SAĞLIK MUHALEFETİ

 • Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi, artan vakalara ilişkin yaptığı açıklamada 9 tedbir önerisinde bulundu. Şehir Plancıları Odası Ankara Şubesi açıklamasında, “Ankara’daki bu hızlı artışın gerekçeleri olarak yapılan düğünler, etkinlikler, tatil bölgelerinden dönenler, civar illerden gelen yüksek sayıdaki hasta sayısı ve kamu çalışanlarının yoğun olması gibi nedenler öne sürülmektedir. Bugüne kadar uygulanan politikalardan, alınan yetersiz önlemlerden, güvencesiz iş ve ağırlaşan yaşam koşullarından, toplumun her kesimine eşit dağıtılmayan kamu hizmetlerinden hiç bahsedilmeden Ankaralılar ve başkentte bulunan sağlık hizmetlerinden yararlanmaya çalışan tüm yurttaşlar adeta salgının sorumluları gibi gösterilmeye çalışılmaktadır” dedi. Açıklamada 9 somut öneriye de yer verildi:
 1. Ankara ve diğer illerdeki vaka sayıları açık ve objektif bir biçimde açıklanmalıdır.
 2. Memur sayısının çok olması sebebiyle kamuda esnek çalışma koşulları etkin biçimde uygulanmalı, bürokratların keyfine bırakılmamalıdır.
 3. Özel sektör çalışanlarının sağlığı patronların kar hırsına teslim edilmemelidir.
 4. Mesai saatlerinin düzenlenmesine yönelik acil önlemler alınmalıdır.
 5. Herkese maske, eldiven ve hijyen malzemeleri ücretsiz olarak sağlanmalıdır.
 6. Toplu taşıma araçlarındaki yoğunluğu azaltmak için sefer sayıları artırılmalıdır.
 7. Ankara’nın kapatılan hastaneleri yeniden hizmete açılmalı ve tedavi süreçleri için yeterli yatak ve ekipman kapasitesine ulaştırılmalıdır.
 8. Ankara’da ve salgının artış gösterdiği diğer kentlerde şehirlerarası hareketliliğe kısıtlama getirilmelidir.
 9. Sadece hafta sonlarını kapsayan göstermelik sokağa çıkma yasakları yerine, toplumsal teması en aza indirecek etkin ve somut karantina önlemleri uygulanmalıdır.

 

SİYASAL SAĞLIK- EKOLOJİK SAĞLIK

 • MUĞLA- İkizköy Çevre Komitesi ve MUÇEP temsilcileri, köyde Covid-19 vakası çıkmasına rağmen sık sık suların kesilmesine karşı çevre köylerde afişleme çalışması yaptı. İkizköy’ün kömür havzası içinde kalması gerekçesiyle 2019’da köylerini terk etmek zorunda kalan yurttaşlar taşındıkları Karadam Mahallesi’nde Yeniköy Termik Santrali nedeniyle su kesintilerine maruz kalıyor. Köyde Covid-19 vakası çıkmasına rağmen suya erişimde büyük zorluk yaşayan İkizköy Çevre Komitesi, Muğla Çevre Platformu (MUÇEP) temsilcileriyle birlikte köyde ve çevre köylerde afişleme çalışması gerçekleştirdi. “Kömüre, termiğe değil İkizköy’e su”, “Kömüre değil halk sağlığına öncelik” ve “Salgın burada suyumuz nerede?” yazılı afişlerin asıldığı eylemde İkizköy Çevre Komitesi adına Esra Işık köy meydanında basın açıklaması yaptı. (http://jinnews8.xyz/TUM-HABERLER/content/view/146765)

 

JİN

 • Genç LGBTİ+ Derneği’nin araştırmasına göre, Covid-19 pandemisi süresince LGBTİ+’ların dörtte biri sağlık hizmetlerine ve ilaca erişimde sorun yaşamış. Yine her dört kişiden biri yaşadığı ili değiştirmek zorunda kalmış. Araştırmaya katılanların yüzde 30’u ise bu süreçte şiddete maruz kaldığını ifade ediyor.
 • Figen Yüksekdağ’ın cezaevinde kaleme aldığı “Yıkılacak Duvarlar” kitabını imzalamak için bir araya gelen kadınlar: “Figen gibi birçok kadın arkadaşımız cezaevinde 4 duvar arasında olabilir ama gördüğünüz gibi bu arkadaşlarımız yazdıkları şeylerle bize gönderdikleri selamlarla bu tutsaklığın işlemediği gösterdiler” “Yüksekdağ ve cezaevindeki bütün arkadaşlara sesleniyorum; mücadelesinin yürütücüleri bizleriz. Ve bu mücadeleyi yürütmeyi sürdüreceğiz” mesajlarını verdi.
 • Anneler barışta ısrarcı. Hakkari Barış Anneleri Meclisi, düzenledikleri basın açıklamasında, Barış Anneleri adına söz alan Fatma Turan: “Tüm anneler ve halklar, cezaevlerinde olan ve silahlı mücadele eden çocukları için bir olup barış için mücadele etmeliyiz. Artık yeter AKP iktidarı köylerimizi talan ediyor. AKP ‘Kürt halkını bitirdik’ diyor. Erdoğan hiçbir Kürt halkını bitirmiş değil. Bölgede dağlarımızı yakarak yok etmeye çalışıyor. Biz AKP iktidarından bir şey istemiyoruz sadece, hakkımızı, barışı ve özgürlüğü istiyoruz. Birlik olup bu kanı durduralım. Erdoğan dinden Müslümanlıktan söz ediyor. Ülkede taciz, tecavüz, baskı var. Erdoğan ülkede Müslümanlık diye bir şey bırakmadı.”

 

 

YENİ YAŞAM

 • Sanayileşmeyle birlikte unutulmaya yüz tutan bez bebek sanatıyla 6 yıldır uğraşan Bahar Kartan, İzmir’in Buca ilçesindeki evinin bir odasında kurduğu küçük atölyesinde adını “Lorin” koyduğu bez bebekler yapıyor. Kartan:

“Zamanın kucağına küçük bir anı bırakmak istiyorum. Kürt motiflerindeki renkler beni büyülüyor. Renklerin bir dili ve ifadesi var. Ben bunu bebeklerimde de kullanıyorum. Her duygunun bir rengi vardır. Aşk, özlem, sevgi, özgürlüğün yanı sıra ağıt, yas, çığlıklar da var. Ben de neyi yaşıyorsam, neyi hissediyorsam bebeklerimde de onu yansıtmaya çalışıyorum. Onun için her bir bebeğin bir hikâyesi ve bir ismi vardır. Dekor bebekler dışında bir de oyuncak tarzı çalışıyorum. Fabrika kokusunun değil, bir annenin buram buram kokusunun sindiği duygusu olan oyuncak bebekler bunlar” diye konuştu.

“Çocukluğumda babaannem bizimle yaşardı. O da geleneksel Kürt kıyafetleri giyerdi. O, benim en büyük ilhamım oldu. Birebir kıyafetlerinin ayrıntılarını biliyorum. Eskiden mesaj ve telefon gibi iletişim araçları olmadığı için insanlar renkler, simge ve motiflerle birine derdini anlatırdı. Bizim geleneksel motiflerimiz duygularımızın ifadesidir. Renklerin birer anlamı vardır. Mesela, baş bağlama Kürtçede ‘Deq’ dediğimiz dövme şekillerinden bir kadının hangi aşirete ait olduğu belli olurdu”

 • Yakın zamanda cezaevinden çıkan Dersimli sanatçı Yılmaz Çelik, köyünde organik tarıma başladı. Ektiği organik fasulyelerin hasadı imece usulüyle yapıldı. Şarkılar eşliğinde gerçekleşen hasatta Yılmaz Çelik, tablodan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Üretime katkıda bulunmaya çalışıyoruz. Köyde de şehirde de çeşitli şekillerde üretim olmalı, oluyor. O nedenle burada tarımla ilgileniyoruz. İnsanlar bizi örnek alsın, üretsin, diye bir çaba içindeyiz. Bununla beraber ne yazık ki insanların birbirleriyle yardımlaşmayı unuttuklarını görüyorum. İnsanlar birbirlerine yardım etsin, dayanışsın. Derdi olduğunda birbirleriyle sohbet etsinler, türkü söylesinler. Bizim isteğimiz bu” dedi.

GÖRÜŞLER

Sürü bağışıklığı yöntemiyle pandemi sürecini yönetmeye çalışan AKP-MHP iktidarı, bu alanda bir başarı hikayesi yazamayacağının farkında. Şeffaflıktan uzak, sermayenin ihtiyaçlarını önceleyen, her türlü manipülasyonla yürütmeye çalıştıkları strateji artık çökmüş durumda. Salgın kontrolden çıktıkça saldırganlaşmaları da bundan ötürü. Son olarak Devlet Bahçeli’nin TTB ile ilgili yaptığı açıklamalar bunun en önemli göstergesi. Yapılması gereken bellidir. Başta TTB ve SES olmak üzere toplumsal mücadele yürüten yapılarla dayanışmayı büyütmek, bir demokrasi mücadelesi olmaktan daha öte toplumun yaşam hakkına sahip çıkma mücadelesidir. Dün sosyal medyada gösterilen dayanışma sokaklara, hastanelere yansımalıdır.

 

 İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...