Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 16 EYLÜL 2020

KORONA GÜNLÜĞÜ 16 EYLÜL 2020

GÜNDEM

 • 47 ülkede en az 366 gazetecinin Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdi.
 • Birleşmiş Milletler (BM) uluslararası turist sayısının Covid-19 salgını nedeniyle yılın ilk altı ayında yüzde 65 azaldığını, pandeminin küresel turizme 460 milyar dolara mal olduğunu bildirdi.
 • AĞRI’da yürüyerek gittiği hastanede yaşamını yitiren Sabiha Aydemir ‘in yanlış iğneden dolayı öldüğü idda edildi. HDP Milletvekili Dirayet Dilan Taşdemir ise cenaze aracı, tabut yok , 2 gündür cenazemizi bekliyoruz diyerek duruma tepki gösterdi.
 • Siirt’te yer alan çiyaye reş bölgesinde yangın çıktı. Yetkililer tarafından müdahale edilmeyen yangına köylüler müdahale için yangın yerine giderken askerler tarafından engellendi.
 • Siyasi tutsaklar Hak ihlallerine karşı van F tipi yüksek güvenlikli kapalı ceza evinde dönüşümlü açlık grevi başlattı. Açlık grevi 3. Gününde devam ediyor.
 • Hdp milletvekili imam TAŞÇIER Kürtçe’nin eğitim dili olması için meclise soru önergesi verdi.

 

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Covid-19 vakalarının yüzde 10’undan azının ve virüs kaynaklı ölümlerin yüzde 0.2’sinden azının 20 yaşın altındaki kişilerde görüldüğünü belirten Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, okulların açılmasından yana olduklarını söyledi.
 • Pandemi kontrol edilemiyor, vaka sayısı artmaya devam ediyor. Dünya genelinde toplam vaka sayısı 29.7 milyonun üzerine çıkarken, son 24 saatte 278 bin 656 kişi Covid-19’a yakalnadı, can kaybı 6 binin üzerine çıktı.
 • Günlük vaka sayısının yüksek olduğu 10 ülke: Hindistan (91.1 bin), ABD (36.4 bin), Brezilya (34.8 bin), Arjantin (11.9 bin), İspanya (9.4 bin), Fransa (7.9 bin), Kolombiya (6.7 bin), Rusya (5.5), Irak (4.2 bin) ve Peru (4.2 bin).
 • Avrupa’da günlük vaka sayısı yükselmeye devam ediyor. Son 24 saatte Covid-19 tanısı konan kişi sayısı 43 bine dayandı. Avrupa’da binin üzerinde vaka bildirien ülke sayısı 10’a yükseldi.
 • Türkiye’de Covid-19 vaka sayısında endişe veren artış. Son 24 saatte 1,742 yeni vaka tespit edildi, 67 kişi hayatını kaybetti. Aktif hasta sayısı (26 bin 174) ve ağır hasta sayısındaki (1,327) artış devam etti. Test sayısı 110 binin üzerinde…
 • Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Dr. Elif Turan, il pandemi kuruluna alınmadıkları için resmi verilere ulaşamadıklarını ancak sahada aktif çalışan arkadaşlarından bilgi aldıklarını söyledi. İl genelinde 700’e yakın hastanın yatarak, 135’e yakın hastanın ise yoğun bakımda tedavi gördüğünü belirten Turan, kentte son zamanlarda hasta sayısında azalma olduğu yönündeki değerlendirmeler için ise “Günlük ortalama 450-500 PCR(+) pozitif vaka tespit edilmektedir. Eylül ayıyla birlikte influenza mevsiminin başlayacak olmasıyla influenza ve koranavirüsün sinerjistik etkisi, okulların açılacak olması ile vakalarda daha da artış olacağını öngörüyoruz” dedi.
 • Covid-19 salgınında en çok vakanın bulunduğu Ankara’da, Tabip Odası Genel Sekreteri Dr.Muharrem Baytemür, “9 bölgeden günlük ortalama 500’er vaka bilgisi bize ulaşıyor. Vaka sayıları Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı düzeyde değil. Eğer veriler doğru olsaydı ek önlemlere, ek tedbirlere, ek personele ihtiyaç duyulmazdı. Pandemiyle mücadelede şeffaflığa ihtiyaç var” açıklamasını yaptı.
 • Fabikalar, işyerleri, madenler Covid-19 vaka artışı ile gündemde. Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Gelik beldesinde özel maden ocağında çalışan iki işçinin testi pozitif çıktı, üretime ara verildi, 40 işçi karantinaya alındı. Denizli’de kurulu Menderes Tekstil fabrikasında 10’dan fazla işçinin Covid-19 testinin pozitif çıktığı, 100’e yakın kişinin ise karantinada olduğu iddia edildi. Fabrikada üretim devam ediyor.

 

 • Tiyatro, opera ve bale gösterileri için getirilen yasak iptal edildi. Tiyatro, opera ve bale gösterimleri ‘corona’ tedbirleri uygulanarak yapılabilecek.
 • ‘Yasağı delmek’ için ruhsat değiştiren disko, gazino ve barlar kapatılacak.
 • Konya İl Milli Eğitim Müdürlüğü de yüz yüze eğitim öncesinde tüm okulları her türlü hijyen ve mesafe kurallarına uygun bir şekilde yeni eğitim yılına hazırladı. ‘Konya İnsan Mektebi’ projesi kapsamında 259 okulda açık sınıf uygulamasıyla eğitim yapılması kararlaştırıldı.
 • İlk e-duruşma yapıldı: Türkiye’de avukatların bulundukları yerlerden duruşmaya video konferansla katılmalarını sağlayan‘e-duruşma’ uygulaması, Ankara Batı Adliyesi 1. Tüketici Mahkemesi’nde görülen duruşmayla başladı.
 • Kanada’nın Ontario eyaleti ve Vancouver şehrinde sokağa çıkma yasağı uygulanmasının planlanması ve maske takma zorunluluğu protestolara yol açtı. Protestocular, “Oksijen soluma hakkımızı savunduğumuz için utanmıyoruz, bu bizim bedenimiz ve bizim kararımız” diyerek protestolarını savundu. Ontario’da Covid-19 vakalarının 300’ün üzerine çıkmasıyla yeni önlemler alınabileceği duyuruldu. Ontario eyaleti Valisi Doug Ford, basın toplantısında, “bir tür tecrit yöntemine geri dönmekten çekinmeyeceğini” söyledi.
 • İtalya’da okullar 6 ay sonra açıldı: Kilise, tiyatro, parklarda ders. Salgın tedbirleri kapsamında öğrenciler için tek kişilik sıralar, mesafenin mümkün olmadığı yerlerde maske kullanımı gibi önlemler öngörülürken, okulların ilk gününde ülkenin çeşitli bölgelerinden gelen haber ve görüntüler hazırlıkların büyük oranda yetersiz kaldığını gösteriyordu. İtalyan basınına göre, Covid-19 önlemleri kapsamında ülke çapındaki okullara 2,4 milyon tek kişilik sıra tedarik edilmesi planlansa da ilk okul gününe bu sıraların büyük kısmı yetiştirilemedi. İtalya’da okulların yeniden açılmasıyla ilgili tartışma başlıklarından biri de öğretmenlerin yaş ortalamasının yüksekliği.
 • Salgının ciddi olarak etkilediği İtalya’nın Bergamo bölgesinde hastaneler ‘iyileşen’Covid-19 hastalarını geri çağırıyor. Sonuç: Yarısı tam iyileşmemiş durumda.
 • Koronavirüs salgını nedeniyle ‘İngiltere’de alkol bağımlılığı arttı.’ Haziran ayında 8,4 milyondan fazla insanın yüksek risk grubunda içki içtiğini tespti etti. Bu sayı Şubat ayında 4,8 milyon idi.
 • Hollandalı bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre koronavirüse yakalanmış hastalarda, iyileşmeleri sonrası bir yıl ya da daha kısa bir süre içinde yeniden bu virüs görülebiliyor, yani hastalığa yeniden yakalanabiliyor.

 

 • Akdeniz Üniversitesi Hastanesi Covid-19 yoğun bakım servisi sorumlusu Prof. Dr. Murat Yılmaz, 30-40 yaşındaki hastaların da entübe olduğunu belirterek kuralları hiçe sayanlara seslendi:“Bizim şartlarımızı görmüş olsalardı sokakta astronot gibi gezerlerdi.”

JİN

 • Tevgera Jinên Azad (TJA) öncülüğünde “Kendimizi Savunuyoruz” kampanyasının startı basın toplantısı ile verildi. “Em Xwe Diparezin” yazılı pankartın yer aldığı toplantıya birçok TJA’lı kadın katıldı. Kadınlar rengarenk ulusal kıyafet ve “Em xwe diparezin” önlükleri giydi. (https://yeniyasamgazetesi1.com/tja-kendimizi-savunuyoruzun-startini-verdi/)
 • Türkiye ve Yunanistan’dan aydın, siyasetçi, sanatçı, gazeteci ve çeşitli çevrelerden 350 kadın, iki ülke arasındaki artan gerilime karşı “barış çağrısı” yayınladı. Kadın hakları aktivisti Gülseren Onanç’ın başlattığı “Türkiye ve Yunanistanlı Kadınların Barış İnisiyatifi” ile iki ülkeden 350 kadının imzaladığı ortak çağrı metniyle, anlaşmazlıkların özenli bir diplomasi doğrultusunda uluslararası hukuk ve hakkaniyet çerçevesinde çözülmesi talep edildi.
 • Muğla’da Pınar Gültekin’in katledilmesi üzerine kadın cinayetlerine dikkat çekmek amacıyla Mersin’in Pozcu ilçesinde 21 Temmuz’da yapılan açıklamaya katılan kadınlardan 5’ine toplam bin 960 TL para cezası kesildi. Mersin İl Emniyet Müdürlüğü Güvenlik Şube Müdürlüğü tarafından, aralarında Sosyalist Yeniden Kuruluş Partisi (SYKP) Eş Genel Başkanı Canan Yüce’nin de bulunduğu 5 kadına kesilen para cezasına ise, “kabahatler kanununa muhalefet” gerekçesi gösterildi.

 

 

 

 

 

 

 

 

SİYASAL SAĞLIK- EKOLOJİK SAĞLIK

 •  DEÜ’de soruşturma baskısı altında virüs mücadelesi! ‘Bir an önce durdurulmalı’ DEÜ Hastanesi’nde, basın açıklamasına katıldıkları için haklarında disiplin soruşturması açılan yaklaşık 40 sağlık çalışanı yaşamlarını riske ederek virüsle savaşırken bir yandan da endişeyle soruşturma sonucunu bekliyor. Koronavirüs ile mücadele devam ederken her gün virüsle burun buruna savaşan sağlık çalışanları soruşturmalarla boğuşuyor. İzmir Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Hastanesi’nde görev yapan sağlık çalışanları salgın sürecinde ek ödeme, döner sermaye, idari izinler gibi konularda yaşadıkları adaletsizliği 17 Haziran’da yaptıkları basın açıklamasıyla haykırmıştı. Sağlık emekçilerinin hak arama mücadelesinin ardından DEÜ Rektörlüğü adaletsizliklere bir yenisini ekleyerek sendikal haklarını kullanan sağlık çalışanları hakkında basın açıklamasına katıldıkları için disiplin soruşturması başlatmıştı. DEÜ Hastanesi’nde çalışan 40’a yakın sağlık çalışanı haftalardır disiplin soruşturması baskısı altında virüse karşı savaşıyor.  https://www.izgazete.net/saglik/deude-sorusturma-baskisi-altinda-virus-mucadelesi-bir-h52756.html
 • Kanal İstanbul’u durdurmak için yürünüyor ! Doğa ve yaşam savunucuları Kanal İstanbul projesini durdurmak için 20 Eylül Pazar günü Yeniköy’de buluşarak Karaburun’a yürüyor. Yürüyüş #RantKanalınıDurdurmakİçinYürüyoruz etiketiyle duyuruluyor. Yeniköy’e gidiş için etkinlik linkinden “katılım formu”nu doldurarak otobüslerde yer ayırtmak olanaklı.Kanal İstanbul projesini durdurmak için 20 Eylül Pazar günü Yeniköy’den Karaburun’a yürüyüş yapılması planlanıyor. #RantKanalınıDurdurmakİçinYürüyoruz etiketiyle duyurulan yürüyüş için Kadıköy, Şişli ve Avcılar’dan kalkacak otobüslerde yer ayırtmak mümkün. Bunun için, etkinliğin duyurusunun yapıldığı link vasıtasıyla “katılım formu”nu doldurmak yeterli. Katılım için:https://twitter.com/yakanal_yaist/status/1305777130396057600?s=08

 

 • Halkların Demokratik Kongresi sosyal medya üzerinden sağlıkta öz savunma başlıklı canlı yayın yaptı. Yayına katılan sağlık ve politika okulu öğrencilerinden Mehmet ZENCİR ve Çağlan ÇAVUŞOĞLU ‘ sağlıkta özsavunmayı aşan bir yerden her yerde sağlıkta direnişi örgütlememiz gerekiyor ‘ vurgusu yaptılar.
 • SES Ankara Şubesi: Ankara Şehir Hastanesi’nin pandeminin merkez üssü. SES, COVID-19 salgınına karşı şehir hastanelerindeki sorunları sıraladı ve bir an önce çözüm bulunmasını talep etti. Bir an önce düzeltilmesi gereken sorunlar şöyle sıralandı:
  1. Şehir Hastanesi’nde sağlık emekçileri temaslı kapsamında değerlendirilmiyor.
  2. Yaygın ve süreklilik gösteren test ve taramalar yapılmıyor.
  3. Sağlık emekçilerinin sayı yetersizliği nedeniyle iş yükleri artıyor, yeterli sayıda sağlık emekçisi istihdam edilmek yerine il içindeki farklı hastanelerden sağlık emekçileri görevlendiriliyor.
  4. Temaslı olan sağlık emekçileri çift maske ile çalıştırılıyor. Covid-19 tanılı sağlık emekçileri raporlarının 5.- 7. günde bulguları yok ise iş yoğunluğu bahane edilerek, sözel olarak işlerine geri çağrılıyor.
  5. Sağlık emekçilerine servis hizmeti verilmemesi nedeniyle, toplu taşıma araçları ile bulaş riski yaşam alanlarından hastaneye, hastaneden yaşam alanlarına taşınıyor.
  6. Şirketler taşeron işçilerine gerekli ve nitelikli koruyucu ekipman vermiyor. 15 günde bir görev yerleri değiştiriliyor, çalıştıkları birimlerin kirli ya da temiz olmasına bakılmaksızın virüsü taşımalarına sebep olunuyor. Bakanlık çalışanı değil şirketleri koruyor.
  7. Online verilen hizmet içi eğitimler için sağlık emekçilerine uygun ortam, zaman, ekipman ve teknik destek sunulmuyor.
  8. Kuleler içinde ya da arasında, doğru ve etkili filyasyon çalışması yapılmıyor.
  9. Hastanede, görevlendirmeler dahil tüm kararlar şeffaflık ve liyakatten uzak alınıyor. İtiraz edenlere sistematik mobbing uygulanıyor.
  10. Hastanenin tüm kulelerinde farklı uygulamalar yaşanıyor uygulamada birlik sağlanamıyor.
  11. Hastanenin geniş alanda kurulu olması ve az çalışanla çok iş yaptırma gibi maliyet kaygılarıyla ilaçlama, temizlik ve dezenfeksiyonda yetersizlikler yaşanıyor.
  12. Pandemi kuralları konusunda vatandaş davranışları kontrol edilemiyor.
  13. Hastanenin çok fazla giriş alanı olması ve yoğunluk nedeniyle nitelikli triyaj yapılmıyor. AVM girişi gibi sadece ateş ölçülüyor.

YENİ YAŞAMIN İNŞASI

 • Batman Belediyesi’ne atanan kayyumla çalışmayı reddeden Tiyatrocu Deniz Tüzün, Meksika’daki Zapatista kolektifinin kahvelerini Batman’a taşıdı.Batman Belediyesi’ne 2016 yılında atanan kayyumla çalışmayı reddeden tiyatrocu Deniz Tüzün, sömürgeciliğe karşı verdikleri mücadeleyle tanınan ve devletsiz olmalarına rağmen oluşturdukları kolektiflerle ortak üretim yapan Zapatistaların ürettikleri kahve çeşitlerini Batman’a taşıdı.Zapatistaların oluşturduğu kolektifle irtibata geçen Tüzün, kahve satışının yapılmasını sağladı. Tüzün, kolektifin kurallarını anlatarak, “Kahve yetiştiricileri ve kolektif kahvelerin satışının yapıldığı yerlerde kesinlikle çocuk işçi çalıştırılmasına müsaade etmiyor. Kahve satışlarının yapıldığı yerlerde emekçilerin hak gaspı yaşamasına da izin verilmiyor. Hak gaspı yaşandığının fark edildiği anda öncelikle kahve satışı kesiliyor, ardından ise mekan ve kişiler ifşa ediliyor. Bu pratikler kahve yetiştiricilerinin bunu sadece para kazanmak adına yapmadığının en net göstergesidir” ifadelerini kullandı.

EKLER

 

 

 

 

 

 

 

 

 İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...