Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / Korona Günlüğü 14 Ağustos 2020

Korona Günlüğü 14 Ağustos 2020

GÜNDEM

 • Dışişlerinden Türkiye’ye “topraklarımızdan çıkın”  muhtırası. Irak ordusuna mensup iki üst düzey komutanın TSK bombardımanında ölümü üzerine Hulusi Akar’ın Bağdat ziyareti iptal edildi. Güney Kürdistan’ın Duhok, Erbil ve Süleymaniye kentlerinde kitlesel gösterilerle, duruma sessiz kalan Kürdistan Bölgesel Yönetimi protesto edildi.
 • Fransa’nın  “Lafayette” adlı Fransız fırkateyni iki Rafale savaş uçağı eşliğinde Doğu Akdeniz’e yollamasıyla Doğu Akdeniz’deki gelişmeler yeniden alevlendi.
 • Libya Ulusal Ordusu Sözcüsü Mismari, Türkiye’nin Katar’ın da desteğiyle Afrika’daki kamplarda bulunan çetelerini Libya’ya gönderdiğini söyledi.
 • Erdoğan’ın uçuşta gördüğü Türkiye’den esnaf manzaraları; büfe ruhsatı iptal edilen borçlu yurttaş kendini yaktı. 
 • Savunmaya Özgürlük Koordinasyonu, adil yargılama talebiyle ölüm orucunda olan Aytaç Ünsal ve Ebru Timtik’in durumuna dikkat çekerek, çok geç olmadan tahliye edilmelerini istedi.
 • “Halkların nefesi olabilmak için”: HDP’den sonra DTK ve DBP de kentlerde halk buluşmaları gerçekleştirecek. 15-27 Ağustos tarihleri arasında 8 kentte yapılacak ziyaret ve buluşmalarda, “Birlikte örgütlenip birlikte güçleneceğiz” vurgusu öne çıkarılacak.
 • Bitlis Valiliği’nin Salı günü 36 köyde ilan ettiği sokağa çıkma yasağından kaynaklı köylüler, hayvanları mera alanlarına çıkaramıyor. Hayvanlarını otlatamadıkları için ellerindeki ot ile samanları kullanmak zorunda kalan köylüler, yasakların süreklileşmesi durumunda kış için depoladıkları otların biteceğini belirtti. Köylüler, böyle giderse hayvanlarını satmak zorunda kalacaklarını söyledi.
 • Erdoğan’ın tanıtırken ‘vatandaşlarım çimlerde yuvarlanıp stres atsın’ dediği ‘Millet Bahçeleri’nin yapımında ağaç katliamları yaşanıyor. Mersin’de yapılmak istenen ‘bahçede’ ağaçlar iş makinalarınca yerlerinden söküldü
 • Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu, JinNews’in internet sitesine bir kez daha erişim engeli getirdi.
 • Başkanlık seçimleri sırasında üç gün boyunca internete erişim sağlayamayan birçok Belaruslu, çareyi farklı yazılımlarda aradı. Bunlardan biri de Psiphon oldu.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ-SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 21 milyonu da geçti. Dört günde toplam vaka sayısına 1 milyon kişi eklenmiş oldu.
 • Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısına son 24 saatte 6 bin 357 kişinin eklenmesiyle 752 bin 779’a yükseldi.
 • Küresel yeni vaka sayısı 283 bin 580 oldu. Yeni vaka bildiriminde sıralama değişmedi: Hindistan (64 bin), Brezilya (59 bin), ABD (55.3 bin), Kolombiya (11.3 bin), Peru (9.4 bin), Arjantin (7.5 bin) ve Meksika (5.8 bin) izliyor. 
 • Aktif vaka sayısı 6.4 milyonu aştı. Aktif vakaların 64 bin 592’si (%1) ağır hasta. 
 • Resmi istatistiklere göre yeni vaka, can kaybı ve ağır hasta sayısında artış devam ediyor. Türkiye’de son 24 saatte 1,243 kişi Covid-19’a yakalandı, 21 kişi hayatını kaybetti. Ağır hasta sayısı 647 kişiye (%5.5) yükseldi, dünya ortalamasının 5.5 katı daha fazla ağır hastaya sahibiz. Test sayısı 67 bin civarında.
 • Ağrı Tabip Odası Başkanı Kasım Çelik, Ağrı’da şu an 3 bin 500 vakanın bulunduğunu söyledi. Hastanelerin tam kapasite dolduğunu vurgulayan Çelik, “Ağrı merkez, Doğubeyazıt ve Patnos’ta birer tane olmak üzere üç pandemi hastanesi var, üç hastane de tam kapasite dolu. Covid-19 testleri ve tıbbi görüntülemeler ile ortalama 3500’e yakın Covid hastası mevcut. 251 hasta Ağrı Devlet Hastanesi’nde, 100 civarı hasta ise ilçe hastanelerinde geriye kalan hastalar da evlerde izolasyon ve karantina ile takip ediliyor.  Hastanelerde yer olmadığı için görece daha iyi olan hastalar eve gönderiliyor. Bu hastalar da her gün özel hastanelere gidip serum taktırmak zorunda kalıyor. Bazıları ise karantinaya uymayıp dışarı çıkıyor. Bu da bulaşıcılığı arttırıyor. Covid-19’a yakalanan genel cerrah bir arkadaşımızı yatıracak hastane bulamadık ve ailesi Ankara’ya sevkini gerçekleştirdi. Bir sağlık çalışanının dahi yatışını yapamıyoruz, durum bu kadar vahim. Halk pandemi nedeniyle tedavi gerektiren sağlık problemleri için hastaneye gelemiyor. Ameliyat olması gereken hastalar sürekli erteleniyor. Pandeminin yanı sıra bunlar da çok ciddi bir halk sağlığı sorunu yaratıyor’’ dedi.
 • Sağlık Bakanlığı 2-8 Ağustos tarihli Covid-19 haftalık durum raporunda Covid-19 ölüm hızlarına da yer verildi. Türkiye genelinde 9 Ağustos itibarıyla Covid-19’a bağlı ölüm hızı yüz binde 7’dir. Bu hız İstanbul’da yüz binde 18.1, Doğu Marmara’da 7.3, Güneydoğu Anadolu’da 6.3, Batı Anadolu’da 5.8 ve Ege’de  5.2’dir. Covid-19’a bağlı en düşük ölüm hızı yüz binde 1.5 ile Akdeniz Bölgesine aittir. Dünya genelinde Covid-19’a bağlı ölüm hızı ise yüz binde 9.7’dir. Buna göre İstanbul’da Covid-19’a bağlı ölüm hızları dünya ortalamasından daha yüksektir.
 • Diyarbakır’da İl Hıfzıssıha kurulu düğünlerde halay çekmeyi yasakladı. Kurulun aldığı kararlara göre düğünler 19.30’da başlayacak, 22.30 sona erecek; mevlit, kına, nişan veya gündüz gibi etkinlikleri de 12.00’da başlayıp 15.00’te bitirilecek; halay yasaklanacak; sadece gelin ve damat dans edebilecek ve konvoylar yasaklanacak. 
 • Antep’te 65 yaş ve üstü yurttaşların 65 yaş üstü kişilerin düğüne gitmeleri, sabah 07.00-10.00 ile akşam 17.00 ve 20.00 saatlerinde toplu taşıma araçlarını kullanmaları, akşam 18.00’den sonra sebze-meyve pazarlarına gitmeleri yasaklandı.
 • Sivas Valiliği, kentte artan Covid-19 nedeniyle 65 yaş üstü yurttaşlara sokağa çıkma kısıtlaması getirildiğini duyurdu. 65 yaş üstündekiler saat 10.00 ile 17.00 saatleri arasında ise sokağa çıkabilecekleri belirtildi.
 • Sinop’ta festival ve benzeri eğlence faaliyetlerinin yapılmasına, Covid-19 tedbirleri kapsamında yasak getirildi.
 • Üniversiteler 1 Ekim sonrası açılıyor. Yüz yüze eğitim veya uzaktan eğitim konusunda fakülte ile bölüm bazında farklı programlar uygulanabilecek.
 • ÖSYM sınavlara başvurularda HES kodu isteyecek.
 • DSÖ ve UNICEF Cenevre’de gerçekleştirdikleri ortak basın toplantısında, okulların yüzde 43’ünde öğrencilerin ellerini yıkamaları için gerekli olan su, sabun ya da lavabo olmadığını duyurdu.
 • Kuzey ve Doğu Suriye’de özerk yönetime bağlı sağlık komitesi, 27 kişinin daha Corona virüsüne yakalandığını duyurdu. Bununla birlikte toplam vaka sayısı 171’e yükseldi. Cizire bölgesinde Covid-19 tanısı konulan bir kişinin yaşamını yitirdiği bildirildi. Covid-19 nedeniyle can kaybı sayısı sekize yükselirken, şu ana kadar 10 kişinin ise iyileştiği belirtildi.
 • Aile hekimi anlattı: Kırklareli’nde üretim durmasın diye testleri imha ettiler, işçileri depoya sakladılar. Kırklareli bölgesinde Covid-19 vakası ile temasta olan ve 14 gün karantina altında olması gereken 2 hastanın markette çalıştırılmış. Bir fabrikada çalışan yaklaşık 70 kişi tespit edildi. Bu kişilere PCR testi yapıldı. Ancak siyasiler ve üst düzey yetkililerin baskısı ile fabrikanın üretimini durdurmamak için işçilerin testleri sisteme girilmemiş. 
 • Fenerbahçe Kulübü, bir oyuncu ve teknik ekipten bir kişinin koronavirüs testinin pozitif çıktığını duyurdu.
 • Çin’in güneyindeki Şenzhen kenti hükümeti, Brezilya’dan ithal edilen dondurulmuş tavuk kanadı örneğinin corona virüsü testinin pozitif çıktığını açıkladı. Araştırmalar virüsün materyaline, sıcaklığa ve neme bağlı olarak paketlerin üstünde günlerce canlı kalabileceğini gösteriyor. Virüs plastik veya kağıttan paketlerin üzerinde dört-beş gün kalabiliyor. Ancak Dünya Sağlık Örgütü ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’ne göre gıdadan ya da gıda paketinden virüs kapıldığına dair delil yok. Corona virüsü gıda üzerinde çoğalamıyor. Canlı kalıp çoğalmak için insan ya da hayvan konağına ihtiyacı var.

TOPLUMSAL MÜCADELE-SAĞLIK MUHALEFETİ

 • Aralarında sanatçıların, avukatların ve siyasetçilerinde bulunduğu 345 erkek, “Erkeklik öldürüyor, İstanbul Sözleşmesi yaşatır” başlığı altında açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, şöyle denildi: “Erkeklik öldü mü?“ Hayır, ölmedi, kadınları öldürüyor. İnsanlığımızı da!.. Haydi artık dilimizden de hayatımızdan da söküp atalım bu ilkel, bu ayrımcı böbürlenmeyi. “İnsanlık” hepimizi ayrımsız kavrıyor, yeter de artar. Kadınların verdiği “hak ve eşitlik” mücadelesinde onların yanındayız.

https://www.gazeteduvar.com.tr/kadin/2020/08/13/345-erkekten-destek-aciklamasi-erkeklik-olduruyor-istanbul-sozlesmesi-yasatir

 • İnşaat Mühendisleri Odası (İMO), 17 Ağustos depreminin yıldönümü kapsamında birçok kentte açıklama yaptı. Açıklamalarda sorunun deprem değil rant olduğu belirtilerek, “Sağlıklı zemin etüdü, zemine uygun tasarım, eksiksiz yapı denetim sistemi gerçekleştirildiği takdirde, doğa olayı olan depremin doğal afete dönüşmesi mümkün değildir” denildi.

http://mezopotamyaajansi22.com/GUNCEL/content/view/106514?page=2

 • İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Temmuz ayına dair iş cinayetleri raporunu açıkladı. Rapora göre, Temmuz ayı içerisinde en az 164 işçi yaşamını yitirdi. Ölümler en fazla tarım, inşaat, taşımacılık, kimya, metal, madencilik, enerji, belediye/genel işler, gıda, sağlık, güvenlik, tekstil ve ticaret/büro işkollarında meydana geldiği belirtildi.
 • ‘Susuyoruz’ eylemiyle sorunlarına dikkat çeken tiyatro emekçileri, ‘Kalıcı çözümleri için tek yetkili olan Kültür Bakanlığı’nın tekrar, ciddiyetle, biran evvel masaya oturması beklenmektedir’ dedi.
 • Ağrı Tabip Odası Başkanı Kasım Çelik; “Sağlıkçılar çok yoruldu, tükendiler. Sağlık çalışanlarının çalışma koşullarıyla ilgili de düzenleme yapılmalı. Sağlık çalışanları bu yorgunlukla sonbaharı ve kışı atlatamaz. Ayrıca Aile Sağlığı Merkezleri’ndeki sağlık çalışanlarına koruyucu ekipman dağıtılmıyor ve kendilerinin temin etmesi isteniyor. Eğer birinci basamak iyi korunmazsa bulaşıcılık daha da artacak.”
 • TTB: İl Umumi Hıfzıssıhha Meclislerini İşlevsizleştiren Uygulamalardan Vazgeçilsin

https://www.ttb.org.tr/haber_goster.php?Guid=e5d44e02-dd6c-11ea-a538-cd82211f39c1

 • TTB Basın Açıklaması : “Salgın Kontrol Altına Alınamıyor, Sağlıkçılar Tükeniyor”

Türk Tabipleri Birliği COVID-19 İzleme Grubu’nun COVID-19 pandemisine ilişkin 5. ay değerlendirmesi, saat 12.30’da zoom üzerinde gerçekleştirilecek basın toplantısı ile yapılacak.

YENİ YAŞAM İNŞASI  

 • Köydeki tüm işlerde dayanışma

Hakkari’de yıllardır imece usulü yapılan yardımlaşma kültürü özellikle ot biçimi, toplanması ve diğer işlerde halen sürüyor. Hakkari ve çevresinde yıllardır imece usulü yapılan yardımlaşma kültürü devam ediyor. Yaz ayı boyunca yapılacak tüm işlerde ortak hareket eden ve önemli bir dayanışma kültürü geliştiren köylüler, özellikle ot biçimi, toplanması ve diğer işler imece usulüyle yapılarak üstesinden geliyor. Kent merkezinde iş yapamayan çok sayıda yurttaşın da geri dönüş yaptığı Hakkari’nin merkeze bağlı Doğanca (Orîte) köyünde yoğun bir kış hazırlığı var.  

http://mezopotamyaajansi22.com/tum-haberler/content/view/106473

 • Salgın nedeniyle otellerin kapalı olması nesli tükenme tehlikesi altında olan caretta carettalara yaradı. Antalya ve Muğla’daki önemli yuvalama alanlarında rekor sayılara ulaşıldı.
 • Endonezya’da ilk kez bir trans kadın kamu yöneticisi seçildi. Habi köyünün yöneticiliğine seçilen Hendrika Mayora Kelan, hayatı boyunca cinsel kimliği nedeniyle pek çok baskıya uğradığını belirterek, translar gibi toplumda ötekileştirilmiş grupları kucaklayıcı politikaları hayata geçirmeye çalışacağını söylüyor.

JİN

 • Kadınlar bugün de direnişteydi. İstanbul sözleşmesinin tartışılmaya açılmasıyla “yaşam hakkımızdan vazgeçmeyeceğiz” eylemleri de büyüyor; İstanbul, İzmir, Ankara ve Eskişehir de polis saldırılarına rağmen kadınlar sokaklardaydı.

#istanbulsozlesmesiYASATIR 

#istanbulsozlesmesindenvazgecmiyoruz

 • Diyarbakır’dan seslenen kadınlar: Şiddete karşı isyanı sahiplenelim

İstanbul Sözleşmesi’ne yönelik saldırılara karşı bir araya gelen kadınlar, ‘Herkesi evde, işte, sokakta yaşamlarımızı kuşatan şiddete karşı yükselen kadın isyanını sahiplenmeye çağıyoruz’ dedi.

 • İzmir’deki İstanbul Sözleşmesi eyleminde polis şiddetine uğrayanlardan biri de LGBTİ+ aktivisti İsmail Temel’di. Daha sonra polisin ailesini arayarak söyledikleri nedeniyle aile içinde de şiddete maruz kaldığını anlatan Temel, “Ailemden oldum… Dolaylı sebeplerle işimden de oldum” dedi.

https://www.gazeteduvar.com.tr/gundem/2020/08/14/lgbti-kimligi-nedeniyle-ayrica-iskenceye-maruz-kaldi

 • Erdoğan: Ailenin temeline dinamit koyan hiçbir düzenleme meşru değildir

İstanbul Sözleşmesi’nin tartışılmaya açılmasına tepkiler sürerken, kadınlar sokaklarda kolluk şiddetine rağmen seslerini yükseltiyorken, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın  İstanbul Sözleşmesi ile ilgili açıklamasında, hem yeni akit gazetesine hem de İstanbul sözleşmesi için mücadele eden  kadınlara yönelik sözleri dikkat çekti.

 • “Kadınlar’a Sünnet adı altında cinsel işkence”

Gelenek ve kültür öne sürülerek “sünnet” adı altında kadına ve çocuğa yönelik cinsel işkencenin en yoğun yaşandığı ülkelerden biri de Mısır. Ülkede ölüme varacak boyutlara kadar ulaşan işkence, çoğunlukla 0-15 yaş arası çocuklara uygulanıyor.

https://avrupaforum1.org/kadinlara-sunnet-adi-altinda-cinsel-iskence/

SİYASAL SAĞLIK – EKOLOJİK SAĞLIK

 • Covid-19’un sınıf ayrımı yaptığı anlaşılacak

Prof.Dr. Özgür Karcıoğlu ile röportaj- Uğur Şahin

Dünya ölçeğinden bakarsak, salgının ilk aylarında Çin’in elindeki bayrağı kapan İran ve İtalya, sonrasında Avrupa ülkeleri oldu. Herkes korku ile zengin ülkelerin çaresizliğini izledi. Hâlbuki son 3 aydır güney yarımküre, Latin Amerika daha fazla etkilendi ve Covid-19 gelişmekte olan ülkeler aleyhine büyüdü. Son aylarda olgu sayısı ve ölümleri hızla artan ülkelerin tamamı yoksul ülkeler oldu. ABD, İngiltere, Fransa gibi emperyalizmin beşiği olan ülkelerde de etkilenenlerin orantısız şekilde yoksullar, siyahlar, evsizler gibi ötekiler olduğunu söyleyebiliriz. Örneğin İngiltere’de de, ABD’de Louisiana gibi bazı bölgelerde de, siyahların nüfusa oranından çok daha fazla hasta öldüğü ortaya kondu. Siyahlar dışındaki azınlıklar için de benzer durum geçerli.

2021’de Covid-19’un ötekilerin hastalığı olduğu fotoğraf daha da netleşecek. Eşit, ücretsiz sağlığa erişim, koruyucu hekimlik, toplumcu ve kamucu sağlığın ön planda olmadığı her ülkede bu net olarak ortaya çıkacak. Küba’da son derece az hasta ve ölüm sayıları bulunmakta. Belçika’da Covid-19 nedeniyle ölenlerin yarısından fazlası bakımevlerindeki yaşlılardır. Bu da yaşlıların daha çok etkilenmesinin yanında alt-orta gelirlilerin de dezavantajlı olduğunu göstermekte.

https://www.birgun.net/haber/covid-19-un-sinif-ayrimi-yaptigi-anlasilacak-311758

 • Koronavirüs yoksulu vuruyor: Sosyal değil, sınıfsal mesafe

“Sağlık Bakanlığı’nın “Hayat Eve Sığar” uygulaması göre, İstanbul’un Bağcılar, Bahçelievler, Sultangazi ve Zeytinburnu ilçeleri koronavirüs vakalarının en yoğun olduğu bölgeler olarak göze çarpıyor. Vakaların yoğun olduğu ilçeler, aynı zamanda da yaşam kalitesinin ve konut fiyatlarının en düşük olduğu ilçeler arasında. Çarpık ve yoğun yapılaşmanın da olduğu Bağcılar, Bahçelievler, Sultangazi ve Zeytinburnu ilçeleri ekonomik gelir düzeyi düşük yurttaşların oturduğu ilçeler olarak da biliniyor.”

(https://avrupaforum1.org/koronavirus-yoksulu-vuruyor-sosyal-degil-sinifsal-mesafe/)

 • Şırnak’ın Cizre ilçesinde bulunan İlk Kürt beyliklerinden Azizan Beyliği’ne ev sahipliği yapmış, Mem ile Zin destanına konu olmuş ve Bedirxanîlere merkezlik yapan 6 bin yılık tarihi Bırca Belek uyuşturucu kullananların mekanına dönüştürüldü. Bırca Belek’in Dicle Nehrine ve Adliye’ye bakan yamaçları halk tarafından kullanılırken Mem û Zin zindanı olarak bilinen kısımları ise uyuşturucu bağımlılarının merkezi haline geldi.

(http://yeniyasamgazetesi1.com/tarihi-yapi-uyusturucu-mekanina-cevrildi/)

 • Ankara’nın nefes boruları betonlaştırılıyor; Mimarlar Odası Ankara Şubesi ve Yenimahalle Kent Konseyi Kent Gönüller Meclisi, Adnan Kahveci ve Kıvırcık Ali Parklarının betonlaştırılmak istenmesini değerlendirdi.   

(http://yeniyasamgazetesi1.com/ankaranin-nefes-borulari-betonlastiriliyor/)

GÖRÜŞLER

 • Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın,  İstanbul Sözleşmesine ilişkin açıklaması ne şiş yansın ne kebap tarzında. Kadınlar haftalardır sokaklarda “yaşam hakkımızdan vazgeçmeyiz” mücadelesi veriyor,  üstelik polisin kameraların önünde çekinmeden gösterdiği şiddete, işkenceye rağmen. Kadın mücadelesinin ısrarını da, partisindeki sözleşmeden yana kadınları da görmezden gelemedi. Diğer yandan hem yeni akit e laf etti, hem de mücadele eden kadınlara. Kutsal ailemizden vazgeçmiyoruz “aileerkil” olalım dedi. Bir sözleşme olacaksa onu da biz yazarız, biz imzalarız diyor tek adam.

EKLER  

 • Yüksek kur sömürüyü artırıyor –Mustafa Durmuş

“Kurdaki bu endişeli gidişat karşısında siyasal iktidar (daha önce hep yaptığı gibi), elindeki geniş medya imkânları aracılığıyla, ülke ekonomisinin “uçuşa geçecek” kadar hızlandığını, dövizdeki bu hızlı yükselmenin ise, geçici bir durum ve dış güçlerin işi olduğunu ileri sürüyor. Ancak (özellikle de son bir yıldır) kurdaki yükseliş ve ekonomideki işsizlik, enflasyon, yoksulluk gibi diğer olgular dikkate alındığında, bu açıklamaların iktidarın kendi tabanını dahi artık ikna etmeye yetmediği görülüyor.”

“Salgın sonrası sermaye sınıfı, önümüzdeki süreçte (MÜSİAD’ın önerisiyle bazıları kurulmuş olan) İzole Üretim Üsleri gibi, işçiler için adeta bir cezaevi anlamına gelen üretim ve ihracat birimlerine yoğunlaşacak. Böylece daha da baskılanmış ve daha da düşük ücretlerle çalıştırılan işçiler sayesinde ihracatta rekabet gücü artırılmaya çalışılacak. Bu, Korona Salgınıyla derinleşen kapitalizmin krizinin bedelinin bir kez daha işçi sınıfına ödettirileceği anlamına geliyor.”

http://yeniyasamgazetesi1.com/yuksek-kur-somuruyu-artiriyor/ )

 • Fakirin tatili-Özge Yurttaş

“Lüks otellerde, sosyal mesafeli imkân ve olanaklara sahip olanların yaptığı tatil ekranlarda iştah kabartıcı seyirlik olarak bize sunuluyor. Haftalık ortalama 48 saat çalışma ile Avrupa’nın en uzun süre çalışan işçileri olan Türkiyeli emekçilerin tatil ve dinlenme özlemlerineyse küçümseme ve tiksinti ile yaklaşılıyor.

Farkında mısınız bilmiyorum. Kendisinin en iyi ve doğruyu bildiği için her türlü dinlenme ve sefayı hak ettiğine inananların sınıf kibri pandemi bahanesiyle bir kez daha biz “fakirlerin” tepesinden aşağı boca ediliyor. Bu ölümcül virüs bize çalışırken bulaşabilir sorun değil ama dinlenirken bulaşması kabul edilemez çünkü yaşamaya hakkımız yok.”

(http://yeniyasamgazetesi1.com/fakirin-tatili/)

 • Kapitalist gerçekçiliğin çözülüşü- Benjamin Noys

“Fisher’ın kapitalist gerçekçilik analizinin merkezinde, ruh sağlığı ve eğitim meseleleri bulunur. Ruh sağlığı konusunda, kapitalist gerçekçiliğin tahlili, sadece bir toplumsal tahlil değil, aynı zamanda kapitalizmi oluşturan kesintisiz çöküntülerle krizlerin biçim ve süreçlerini yoğunlaşmış biçimde sunan psişik bir tahlildir. “Kapitalist gerçekçilik ruh sağlığına hava durumu gibi doğal bir olgu muamelesi etmekte ısrarlıyken (halbuki hava durumu da artık doğal bir olgudan ziyade siyasi-ekonomik bir sonuçtur)”, [7] krizin sonucu, kapitalizmin, ruh sağlığının ve elbette hava durumunun doğal görünmekten çıkmasıdır.”

(http://yeniyasamgazetesi1.com/kapitalist-gercekciligin-cozulusu/)İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...