Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 11 EKİM 2020

KORONA GÜNLÜĞÜ 11 EKİM 2020

GÜNDEM

 • Polis, Ankara’da 103 kişinin öldüğü 10 Ekim anmasına katılmak isteyenlere saldırdı. Aralarında ölenlerin yakınlarının da bulunduğu 11 kişi gözaltına alındı.
 • Korona virüsü salgını sürerken okulların kademeli olarak yüz yüze eğitime başlayacak olmasından hem eğitimciler hem de veliler kaygılı. Okulların fiziki koşullarının uygun olmadığını, öğretmenlerin kendilerini güvende hissetmediğini belirten Eğitim-Sen’e göre çok sayıda soru işareti bulunuyor. Veliler arasında kaygının yüksek olduğunu ifade eden Veli-Der Başkanı İlknur Kaya Bahadır ise, “Okullar kaos halinde açılacak ve ne olacağını kimse bilmiyor” dedi.
 • İstanbul, Ankara ve Diyarbakır Baro’larına polis engeli! İçişleri Bakanlığı’nın erteleme kararına rağmen genel kurullarını yapmak isteyen İstanbul Barosu, Ankara Barosu ve Diyarbakır Barosu avukatları polis tarafından engellendi. Tüm engellemelere rağmen açıklama yapan avukatlar, ‘Savunma susmadı susmayacak’ dedi.
 • Hatay’ın Belen ilçesi ile İskenderun-Arsuz sınırları arasında çıkan yangının bulunduğu bölgede maden projesi yapılacağı ortaya çıktı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na sunulan, Hatay Valiliği adına gönderilen resmi yazıda bölgede krom madeni projesinin uygulanacağı ifade edildi.
 • Hatay yangını: Sorumlu ormanları imara açanlardır.Hatay’ın 3 ilçesinde dünden bu yana orman yangını devam ediyor. HDP’li Çorapçı ve Çevreci Mimar Ercüment Kimyon, ormanların ‘meclis kararı ile ranta açılmasında’ yangınların etkili olduğuna dikkat çekti.
 • Kırıkkale’de dün sekiz kişinin hayatını kaybetmesinden sonra, İzmir’de de sahte içkiden zehirlendikleri şüphesiyle hastanelere başvuran 18 kişiden dördü yaşamını yitirdi.
 • Yunanistan’a geçmek için Edirne’ye gelen Afrikalı göçmen grup, sınır bölgesinde fidye karşılığı rehin alındı. Rehin tutulan göçmenlerden beşi, ailelerinin dört bin dolar fidye ödemesi karşılığında serbest bırakıldı. Tarlabaşı Dayanışma Grubu’na göre hâlâ ondan fazla göçmen rehin tutuluyor. Göçmenlere şiddet uygulayan ve rehin tutan çetelerin, İstanbul’dan veya başka bir noktadan gelen kişiler olduğu belirtiliyor.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 37,5 milyona dayandı.
 • Hafta sonu alıştığımız yeni vaka sayısı dahi günlük vaka bildirimindeki artışa engel olmadı. Son 24 saatte 355 bin 878’e yükseldi. Böylelikle Ekim ayı ile birlikte 300 binli rakamlara da alışılmış oldu.
 • Yeni vaka bildirimi yüksek olan 10 ülke şöyle: Hindistan (74.5 bin), ABD (50.9 bin), Brezilya (34.7 bin), Fransa (26.9 bin), İngiltere (15.2 bin), Rusya (12.8 bin), Arjantin (12.4 bin), Kolombiya (8.4 bin), Hollanda (6.5 bin) ve Ukrayna )57 bin).
 • Avrupa’da pandemi tırmanışını sürdürdü. Günlük vaka bildirimi 100 binin seyrediyor. Son 24 saatte 107 bin 289 kiye Covid-19 tanısı konuldu. Dünya sıralamasında da yer alan 5 ülkenin yanı sıra İtalya (5.7 bin), Belçika (5ç4 bin), Polonya (5.3 bin), Çekya (4.6 bin), Romanya (3.5 bin) ve Almanya (3 bin) ile yeni vaka sayısının yüksek olduğu ülkeler oldu.
 • Küresel aktif vaka sayısında da artış devam ederek 8 milyon 270 bine dayandı.
 • Resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 1,649 yeni hasta tespit edilirken 56 kişi hayatını kaybetti. Aktif hasta sayısı 32 bin 108 iken ağır hasta sayısı 1,414 olup hala yüksek hızda devam ediyor. Test sayısı 113 binin üzerinde.
 • “Her vaka hasta değildir, testi pozitif olup semptom göstermeyen var. Bunlar çoğunluğu oluşturuyor. Günlük verilen, daha doğrusu hasta sayısı sadece hastaneye yatan hasta sayısı değildir. Hasta olarak semptomu olan kişilerden bahsediyoruz. Semptomu olan, hastanede yatmayan ve yatan kişileri günlük hasta sayısı olarak vermiş oluyoruz.” sözleriyle ‘hasta’ – ‘vaka’ tartışmasını başlatan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu ayın 15’inden itibaren bütün rakamları açıklayıp bildireceğiz” açıklamasını yaptı.
 • Yerli ve milli aşı da yolda! Sağlık Bakanı Koca, “Bu salı günü çok önemli bir gün. Çünkü o gün Türkiye’de, insan üzerine uygulanacak ilk aşının 1000 dozluk üretimi tamamlanacak. Daha önce laboratuvarda geliştirildiği haberleri çıktı. Ama laboratuvarda geliştirdiğinizde başlayamıyorsunuz. Üretimin olması gerekiyor. Üretim 1 hafta önce, önceki cumartesi başladı, salı günü üretim bitmiş olacak.”
 • Korona virüsü vakalarının hızla arttığı Rusya’da, salgının başlangıcından bu yana en yüksek vaka sayısı kaydedildi. Son bir gün içinde 12 bin 846 vaka tespit edildi, Covid-19 nedeniyle 197 kişi öldü.
 • Fransa Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 26 bin 896 yeni vakanın tespit edildiği, 54 kişinin de virüs nedeniyle hayatını kaybettiği bildirildi.
 • ABD’de günlük Covid-19 vaka sayısı yeniden 50 binin üzerine çıktı. Böylece, 2 ayın ardından 3 gün üst üste 50 binin üzerinde vaka belirlendi.
 • Beyaz Saray Korona virüs Görev Gücü üyesi Dr. Fauci, Donald Trump’ın Yüksek Mahkeme Yargıcı adayını tanıttığı toplantının “süper-bulaştırıcı etkinlik” olduğunu söyledi. 26 Eylül’deki etkinliğe katılan en az 11 kişinin Covid-19 testi pozitif çıktı. Trump’ın kendisi de hastalığı geçirdi. Fauci “Veriler manzarayı ortaya koyuyor. Beyaz Saray’da süper bulaştırıcı bir etkinlik yapıldı. İnsanlar kalabalıkta bir aradaydı ve maske takmıyorlardı” dedi.
 • Çekimleri İtalya’nın başkenti Roma’da süren Görevimiz Tehlike 7 filmi, 140 Covid-19 hastalarının da tedavi edildiği Sapienza Üniversitesi’ne bağlı Policlinico Umberto hastanesinin set olarak kullanılması üzerine tartışmalara neden oldu. Başrol oyuncusu Tom Cruise ile birlikte yaklaşık 180 kişilik film ekibinin, set ekipmanları ve kamyonlarının “kaos” yarattığından şikayet ediliyor. Sağlık personeli ve sendikalar, film setinin Covid-19 hastalarına ayrılan asansörlere yaklaşık 10 metre mesafede kurulduğunu, bu durumun “kabul edilemez bir karışıklık yarattığını” söylüyor.
 • 10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü’nde ruh sağlığını etkileyen güncel etki Korona virüs salgını. Dünya Sağlık Örgütü’nün ruh sağlığı bildirgesinde ‘pandemi, bir milyara yakın insanın bir ruhsal hastalık yaşadığı, her yıl üç milyar insanın alkol kullanımının zararlı etkileri sonucu öldüğü ve her 40 saniyede bir kişinin intihar nedeniyle öldüğü, zaten kasvetli bir ruh sağlığı manzarasının üzerine eklendi’ denildi.
 • Bildirgede sağlık çalışanlarına da yer verildi: ‘’Sağlık çalışanları COVID-19 salgınının, sağlık sistemi üzerinde yarattığı kriz durumunun yükünü taşıyan asli unsur olarak, başta çalışma sürelerinin uzaması, aşırı iş yükü, riskli çalışma ortamı gibi etkenler nedeniyle bedensel, duygusal ve zihinsel olarak ağır bir yükle karşı karşıya kalıyorlar. Sürekli enfeksiyon riski, ekipman kısıtlılıkları, kurumsal uygulamalardaki nesnel ve adil olmayan yaklaşımlar gibi bir çok unsur sağlık çalışanlarının yaşadığı zorlanmayı arttırmaktadır. Dahası, pandemi öncesinde sağlık çalışanları açısından önemli bir mesleki risk olan şiddet, pandemi döneminin koşullarıyla daha da artarak devam etmiştir. Bu endişe verici durum karşısında ne yazık ki ortaya koyulan sıradan çözümler sorunları çözmemektedir.’’

SAĞLIK MUHALEFETİ-TOPLUMSAL MÜCADELE

 • Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Artvin Temsilciliği Eş Başkanı Dr. Serhan Safatlı pandemi süreci ile ilgili yaşananları değerlendirdi. Vaka ve ölümlerin sorumlusunun, Artvin halkından bunları gizleyenlerin olduğunu, Artvin ‘de sağlık çalışanlarının fiziksel saldırılardan bıktığını ifade eden Safatlı, doğa katliamlarının durdurulmasını istedi. Safatlı, adalet ve hukuksuzluklar karşısında faşizan zihniyet karşısında boyun eğmeyeceklerini kaydetti. Artvin’de 30’u aşkın sağlık emekçisinin enfekte olduğu pandemi süreci boyunca başta ASM çalışanları olmak üzere tüm sağlık emekçileri kişisel koruyucu ekipman konusunda sıkıntılar yaşamıştır ve hala KKE eksikliklerinin devam ettiği bilinmektedir. Ayrıca sağlık emekçileri olarak ek ödeme adı altında sunulan adaletsizliği kabul etmiyoruz, iş barışımızı bozan performansa dayalı ek ödeme değil, insan onuruna yakışır, emekliliğe yansıyacak eşit ve temel ücret istiyoruz” dedi.
 • İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi Sağlık Hakkı Komisyonu, pandemi sürecinde halkın ve sağlık emekçilerin karşılaştıkları sorunlara ilişkin yazılı açıklama yaptı. Açıklamada, “Pandemi gibi sıra dışı bir sağlık problemiyle karşı karşıya kaldığımız şu dönemde halk sağlığı kuşkusuz ki yaygın şekilde savunulması gereken bir insan hakkı olarak kabul edilmelidir. Bizler insan hakları savunucuları olarak sağlık hakkı alanında yaşanan bu olumsuzlukların yakından takipçisi olacağımızı bildiriyor, sürecin hasarsız ya da en az hasarlı olarak atlatılması için yetkili kurumları göreve çağırıyoruz” denildi.
 • Halkın salgına karşı önlem almasını sağlamak ve özsavunmasını güçlendirme amaçlı Şırnak sağlık platformu Silopi’de halka ücretsiz maske dağıtımı yaptı.

 

YENİ YAŞAM

 • Bingöl Üniversitesi öğretim üyelerinin yaptığı araştırmada, kenttin Çapakçur Vadisi’nde, izine 150 yıldır rastlanmayan ve bu nedenle botanikçilerin “Kayıp Boğumcuk” olarak adlandırdığı bitki türü bulundu. Bitkinin, Micromeria (Boğumlu Çay) cinsine ait “Micromeria cymuligera” olduğu açıklandı.

JİN

 • Bu sene 120’nci yılını dolduran Nobel Ödülleri’ne bilimsel kategorilerde kadınlar damgasını vurdu. 2020 Nobel Bilim ödüllerinde cinsiyet dağılımı üç kadın ve beş erkek şeklinde gerçekleşti. Her ne kadar Nobel Ödülleri’nin ilk yıllarında Marie Curie hem fizik hem de kimya alanında ödül almış olsa da genel olarak bakıldığında kadınların Nobel Ödülü alması nadir denebilir. Bugüne kadar ödül kazananların arasında 866 erkek, 53 kadın ve 24 de kurum ve kuruluş var.
 • Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde, kadınlar damga vurdu. ‘Hayaletler’ filmi en iyi film ödülünü alırken, filmin yapımcısı Dilek Aydın, ödülü tüm kadınlara atfetti.
 • HDP Kadın Meclisi, yeni dönem politik hattını belirlemek üzere Eş Genel Başkan Pervin Buldan’ın da katılımıyla İstanbul’da toplandı. Saldırıları karşı demokrasi ittifakına vurgu yapıldı. Toplantıda, tecrit, HDP’ye yönelik operasyonlar, kadın kazanımlarına saldırılar başlıklarında tartışmalar yürütüldü.
 • CHP Adana Milletvekili Dr. Müzeyyen Şevkin, ‘Kadınlar ölürken kabineden ses çıkmıyor.’’dedi. Türkiye’de Eylül ayında en az 20 kadının erkekler tarafından öldürüldüğünü, geçtiğimiz 4 gün içerisinde 3’ü Adana’da olmak üzere 5 kadının acımasızca katledildiğini vurgulayan Dr. Şevkin, “Eylül ayında en az 97 kadına şiddet uygulandı, en az 4 çocuk öldürüldü. Aralarında erkek çocukların da olduğu en az 20 çocuk istismar edildi, en az 18 kadın taciz edildi. En az 59 kadın seks işçiliğine zorlandı” dedi.
 • Artarak devam eden erkek şiddetine karşı kadınlar bulundukları her alanda örgütlenme çalışmaları yürütüyor. Özsavunma ile erkek şiddetine karşı mücadele etmek isteyen kadınların en büyük isteği ise bir çatı oluşturulması. İzmir’in Menemen ilçesine bağlı Asarlık semtinde yaşayan kadınlar da maruz kaldıkları erkek şiddetini anlatarak, semtlerinde gidebilecekleri bir çatının olmadığını belirtti. “Erkektir yapar” anlayışından kurtulması gerektiğini dile getiren kadınlar, semtlerinde kadınlarla bir araya gelebilecekleri bir derneğin kurulmasını istiyor.
 • 11 EKİM DÜNYA KIZ ÇOCUKLARI GÜNÜ Günışığı Kitaplığı’nın düzenlediği ve 6, 7 ve 8. sınıf öğrencilerinin katıldığı, teması “özgürlük” olan Zeynep Cemali Öykü Yarışması’nın 2020 kazananları olan Berin kara,İpek Naz, Güneş Altunel  “Özgürlük! Al işte, bu tam da benim konum” diyerek yarışmaya katıldıklarını söylüyorlar. http://m.bianet.org/bianet/yasam/232492-ozgurluk-al-iste-bu-tam-da-benim-konum
 • Kadınların Gündemi / Evrim Kepenek: Frida yaşasaydı tabak çanak kırıp sanat yapardı. Tüketiciye, Frida’dan esinlenerek hazırlanan tabak, kâse, fincanları sunulurken, onun ataerkiye karşı kendisinin yaşadığı ve sahiplendiği değerlerden, özgür yaşadığı aşklarından, en güçlü ve güçsüz hallerinden, başkaldırısından, karşı çıkışlarından da tüketici haberdar ediliyor mu? http://m.bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/232491-frida-yasasaydi-tabak-canak-kirip-sanat-yapardi

SİYASAL SAĞLIK-EKOLOJİK SAĞLIK        

 • PKK Lideri Abdullah Öcalan’a, 6 aylık avukat görüş yasağı verilmesinin ardından bu kez telefonla görüş hakkına 6 ay yasak getirildi. Öcalan 21 yılda bu hakkını sadece bir defa kullanabilmişti.
 • Keşan’da halkın mücadelesi sonuç verdi. Edirne’nin Keşan ilçesinde, 8 bin 400 dekarlık alanda, Ento Maden Global A.Ş. tarafından kurulması planlanan “Patlatma İşlemi İle Linyit Üretimi” tesisine, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “ÇED olumsuz” kararı verdi. Köy muhtarları verilen kararla ilgili, “Meralarımız, ormanlarımız, tarlalarımız, havamız ve en önemlisi milyonlarca canlının, börtü böceğin yaşam alanı kurtulmuş oldu.” dedi.
 • Doğayı Görülmemiş Ölçekte Sömüren ve Yok Eden İnsanlar – Patrick Greenfield İnsanlık, gezegenin yaşam destek sistemlerinin sınırlarını zorlarken, 1970’ten bu yana hayvan popülasyonları ortalama % 68 oranında azaldı. Dünyadaki doğal zenginliklerle ilgili önemli ve yeni bir değerlendirmeye göre yaban hayat popülâsyonları, insanların aşırı tüketimi, nüfus artışı ve yoğun tarım nedeniyle azalmakta. Attenborough, rapora eşlik eden bir makale dizisinde: “Bunu yapmak, nasıl gıda ürettiğimize, enerji yarattığımıza, okyanuslarımızı yönettiğimize ve materyallerimizi kullandığımıza dair sistematik değişiklikler gerektirecek. Ancak her şeyden önce perspektif değişikliği gerektirecek.” ifadelerine yer verdi. “Saf ulusal çıkarlar zamanı geçti, bizim yaklaşımımız enternasyonalizm olmak zorunda ve bunu yaparken ulusların dünyadan aldıklarıyla dünyaya geri verdikleri arasında daha iyi bir denge sağlanmalı. Zengin uluslar çok şey aldı ve şimdi geri verme zamanı geldi.”https://elyazmalari.com/2020/09/27/dogayi-gorulmemis-olcekte-somuren-ve-yok-eden-insanlar-patrick-greenfield/

GÖRÜŞLER

 • Şebnem Korur Fincancı, Bahçeli’nin TTB’ye yönelik geçtiğimiz haftalardaki eleştirileriyle ilgili şöyle dedi:‘’Bir siyasetçi olarak onunla ilgili bir şey söylemem, uygun da değil. Ama iktidarın politikalarına göre şekilleniyor hedef gösterme. Dolayısıyla iktidarın ortağı olanlar da bu hedef göstermenin parçası olacaktır. TTB hakikati ortaya koymaya çalışıyor. Rakamların gerçeği yansıtmadığını dile getiriyorduk. Bir Kovid 19 izleme kurulumuz var. Onların değerli çalışmalarıyla sayfalarca raporlar yayınlanıyor. Bunlar iktidarı rahatsız ediyor, yaptıklarını gösteriyor teşhir ediyoruz. Özelleştirmenin bugün hekimliği ve sağlığı nereye getirdiğini gösteriyoruz. Salgınla birlikte özel hastanelerde çalışan meslektaşlarımız ödemelerini alamadılar aylarca. Yoksululluğa, işsizliğe mahkum edildiler. Bunu söylediğinizde yanlışı dile getirmiş oluyorsunuz. Yanlışının gösterilmesinden de bizim memlekette kimse memnun olmuyor.’’

EKLER

 • Türk Tabipleri Birliği Başkanı Fincancı: ‘Komünist’ ve ‘anarşist’ diye damgalandım, şimdi de bu dönemin ‘teröristi’ damgasını yedim. İşkenceyi önlemeye yönelik çalışmalarıyla tanınan Fincancı, TTB Başkanı seçilmesinin ardından gelen eleştirileri cevapladı. Fincancı, “Ölümden korkmam ama boyun eğmekten korkarım” dedi. “Çalışma saatlerinin düzenlenmesi için arkadaşlarımız çalıştılar, rapor verdiler. Bunların geliştirilmesi gerekiyor. Eğitim alanının düzenlenmesi gerekiyor. Asistanlarımız eğitim alamıyor. Asistanlarımız bu salgın mücadelesinde en öne sürülmüş tek başına bırakılmış, eğitim hakkından yoksun çalıştırılıyorlar. Kayıt memuru gibi çalıştırıyorlar. Eğitim alacağına kayıt alıyorlar. Bunun mücadelesinin verilmesi lazım.  Tıp öğrencilerinin eğitim hakkının düzenlenmesi lazım. Uzaktan tıp eğitimi mi olur? Bir performans dehşeti yarattılar. Yarıştırarak çalıştıramazsınız çalışanları. Performans ücreti emekliliğe de yansımıyor. Asgari ücretin altında alan emekli meslektaşlarımız var. Çalışanların güvenceli bir yaşam için hak ettikleri ücreti almaları için çalışacağız.  Bunlarla uğraşacağız tabii ki…”
 • Fincanci : “Şubatta Kovid-19 hastaları üzerine bir çalışma yapılıyor ama salgının Türkiye’ye 11 Mart’ta geldiğini öğreniyoruz”  https://indyturk.com/node/255506/haber/t%C3%BCrk-tabipleri-birli%C4%9Fi-ba%C5%9Fkan%C4%B1-fincanc%C4%B1-kom%C3%BCnist-ve-anar%C5%9Fist-diye-damgaland%C4%B1m


İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...