KORONA GÜNLÜĞÜ 1 TEMMUZ 2021

Salgın yönetilemiyor! Emekçiler, ötekileştirilenler ölmeye devam ediyor! Sağlık emekçileri tükeniyor, hayatını kaybediyor!

Sosyal cinayete dönüşen pandemi ölümlerine karşı öfke büyüyor. Yanlış sağlık politikaları  ve salgın mücadelesine karşı yaşam hakkını savunmak için demokrasi güçleri harekete geçiyor.  

***

Türk Tabipleri Birliği’nin her çarşamba düzenlediği Pandemi Bültenlerinin yedincisi, “Pandemide Sağlık Emekçilerinin Sömürülen Emeği” başlığıyla çevrimiçi olarak gerçekleşti. Sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunların pandemi döneminde katlanarak arttığını söyleyen TTB Merkez Konsey üyesi Dr.Alican Bahadır, hükümetin vaka-ölüm sayıları, şeffaf olmayan yönetim tarzı, bilimselliği tartışmalı tedavi yöntemleri, gecikmeli aşılama çalışmaları ve popülist politikalar ile pandemi mücadelesine zarar verdiğini ifade etti. Sağlık emekçilerinin yaşadığı sorunların pandemi döneminde katlanarak arttığını söyleyen Bahadır, hükümetin vaka-ölüm sayıları, şeffaf olmayan yönetim tarzı, bilimselliği tartışmalı tedavi yöntemleri, gecikmeli aşılama çalışmaları ve popülist politikalar ile pandemi mücadelesine zarar verdiğini ifade etti.

***

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, 11 Mart 2020 tarihinden önce testi pozitif çıkan hastaların testlerinin Sağlık Bakanı Fahrettin Koca tarafından negatife çevrildiği ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kardeşinin medikal sektöründe iş yaptığına yönelik iddiaları Meclis gündemine taşıdı. Emir, Bakan Koca’ya “Kaç hastanın testiyle oynadınız?” “Soylu’nun kardeşi bakanlıktan hangi ihaleleri aldı?” sorularını yöneltti.

***

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu Üyesi ve eski TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, maske dışında bir tedbir kalmadığını söyledi. Artan aşılamaya rağmen iki doz aşı olanların yüzde 20’nin altında olduğuna dikkat çeken Adıyaman, Türkiye’nin aşılamada çok geciktiğini dile getirdi.

***

Türkiye Solunum Araştırmaları Derneği’nce (TÜSAD), “normalleşme” amacıyla birçok kısıtlamanın kaldırılacak olmasının riski artıracağına dikkat çekildi. TÜSAD Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Onur Turan, 1 Temmuz’da kademeli normalleşme döneminin üçüncü etabına geçilmesi için alınan birçok kararı doğru bulmadıklarını belirtirken, “Özellikle kapalı ortamlarda kişi sayısının kısıtlanması gerektiğini, ayrıca turizm sezonu için kesin önlemler alınması gerektiğini düşünüyoruz. Delta varyantına karşı çift doz aşımızı ivedilikle olmalı ve maske-mesafe-hijyen üçlüsüne önem vermeye devam etmeli, ayrıca fiziki mesafeye dikkat ederek, kalabalık yerlerde maskemizi takarak, kapalı ortamlarda uzun süre bulunmayarak kendimizi ve yakınlarımızı korumaya devam etmeliyiz. 6-8 hafta arasında yapılması planlanan 2. doz aşılamanın dört hafta sonunda yapılacağı söyleniyor. Çift doz aşılamanın hızlıca sağlanmasının önemli olduğu bu süreçte olumlu bir gelişme olarak değerlendiriyoruz” dedi.

***

Fransa Sağlık Bakanı, yeni tespit edilen Covid-19 vakaları arasında delta varyantının yüzde 20 civarında olduğunu söyledi.

***

Tek adam rejimi her yere sirayet etmeye başladı. Tüm muhalefet susturulmak isteniyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasının bulunduğu kararla aile hekimlerinin çalışma koşullarını düzenleyen yönetmelik yayımlandı. Yönetmeliğe göre basına üç kez izinsiz konuşan aile hekiminin sözleşmesi yenilenmeyebilir. Düzenlemeye tepki gösteren Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu Başkanı Özlem Sezen, “Yanlışları ifade etmek ceza sebebi sayılmış” dedi. Yönetmelikte ceza puanları verilecek haller arasında “kamu görevleri hakkında izinsiz olarak basına, haber ajanslarına, radyo ve televizyon kuramlarına veya sosyal medya araçlarıyla bilgi veya demeç vermek” de yer aldı. Yönetmelik ekine göre izin almadan basın mensuplarıyla konuşan aile hekimine 50 puan ceza verilecek. Eğer aile hekimi üç kez izinsiz basına konuşursa 150 puan sınırını doldurduğu için sözleşmesi yenilenmeyebilecek.

***

Covid-19 vakalarında küresel düzeyde düşüş eğilimi birkaç gündür durdu, vaka sayısı plato çizmeye başladı. Farklı coğrafyalarda pandemi sık görülmeye, sık öldürmeye ve yaşamı altüst etmeye devam ediyor. Toplam vaka sayısı 182 milyon 962 bine yaklaşırken Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 3 milyon 962 binin üzerine çıktı. Aktif hasta sayısı ise küresel olarak 11.5 milyonun civarında.

Küresel düzeyde son 24 saatte 390 bin 671 kişiye Covid-19 tanısı konurken 8 bin 500 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti. Pandemi Afrika kıtasında artışa geçerken Güney Asya ve Latin Amerika ülkelerinde yüksek hızda devam ediyor. Ülkelere göre yeni vaka sayısı şöyle: Hindistan (48.9 bin), Brezilya (45.9 bin), Kolombiya (27.9 bin), İngiltere (26.1 bin), Arjantin (22.7 bin), Endonezya (21.8 bin), Rusya (21 bin), Güney Afrika (19.5 bin), ABD (14.2 bin) ve İran (11.7 bin).

Brezilya bir günde gerçekleşen 2 bin 127 ölüm ile pandeminin en ciddi etkilenen ülke…

İngiltere’de koronavirüs salgınında son 24 saatte 26 bin 68 vakanın tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı 4 milyon 800 bin 907’ye ulaştı. Ülkede 29 Ocak’tan bu yana en yüksek günlük vaka sayısı kaydedildi

Not: Dünya ve Türkiye Covid-19 istatistiklerini Worldmeter sitesine göre vermeye devam ediyoruz. Her gün paylaştığımız veri bir gün önceye ait olup ülkelerin bildirimlerine göre şekilleniyor. Veriyi her gün sabit saatte (sabah 06.00) alıyoruz.

***

Türkiye’de salgın hala kontrol altına alınabilmiş değil. Üstelik Delta varyantı da yaygınlaşmaya başladı. Son 24 saatte yeni vaka bildirimi 5 bin 496 kişiye Covid-19 tanısı kondu. Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 45 kişiye geriledi. Turkuaz tabloda eleştirilere rağmen ısrarla yer verilen yeni hasta sayısı 522 kişiye yükseldi. Toplam vaka sayısı 5 milyon 426 bine yaklaşırken toplam can kaybı ise 49 bin 732 kişiye yükseldi. Günlük test sayısı 228 binin üzerinde.  Turkuaz tabloda aktif hasta sayısı yer almıyor. Günlük aktif hasta sayısını Worldmeters’dan paylaşmaya devam ediyoruz.

Türkiye’de aktif hasta sayısı yeniden düşmeye başladı, 81 bin 635 aktif hastaya sahibiz. Bulaştırma potansiyeli yüksekliği dikkate alındığında aktif hasta sayısının hala oldukça yüksek olduğunu hatırlatmak isteriz. Temaslıların gerçek anlamda saptanmasıyla bu sayının ciddi düzeyde artacağını biliyoruz. Ağır hasta sayı 800’ün altına indi (727 kişi). Ağır hasta oranımız %0.9 düzeyine indi. Bu oran hala dünya ortalamasının bir buçuk katı! Yüksek ölüm hızının yüksek ağır hasta oranı ile ilişkili olduğunu, ölümlerin yüksek hızda devam edeceği uyarısını ısrarla vurguluyoruz. 

***

Okulları tam zamanlı açmak gerektiğini belirten Eğitim Sen Genel Başkanı Nejla Kurul, “Bunun için yeni okullar inşa edilmeli, ek derslikler yapılmalı, her okula en az iki öğretmen daha atanmalı” dedi.

***

Birleşmiş Milletler koronavirüs salgınının turizm sektörüne etkisine yönelik kapsamlı bir rapor hazırladı. Rapora göre sektörde yaşananlar yüzünden salgının 2020 ve 2021’de küresel ekonomiye maliyeti 4 trilyon doları aşabilir. Türkiye’de de yan sektörlerle birlikte milli gelir kaybı 93 milyar doları bulabilir.

*** 

Adıyaman Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Eş Başkanı İbrahim Halil Aydın, ek ödeme düzenlemesinin aile hekimlerini ve aile sağlığı çalışanlarını kapsamadığını vurgulayarak, “Anayasanın 10. Maddesinde eşitlik ilkesi düzenlenmiş olup, idarenin işlemlerinde bu ilkeyi gözeterek karar alması, düzenleme yapması gerekmektedir. Anayasa, kanunlar ve yargı kararlarından anlaşılacağı üzere eşitlik ve adaletin sağlanabilmesi için aynı ve benzer durumda olanlar arasında keyfi uygulamalarla ayrım yapılmaması gerekmektedir.  Covid aşılarının büyük çoğunluğunun ASM’de yapıldığı gözetildiğinde, ek ödeme katsayılarından artırımlı faydalanamama eşitlik ilkesini ihlal etmekte, çalışma barışını bozmakta, motivasyon kaybına neden olmaktadır. Anayasamızda güvence altına alınan ‘eşitlik ve adaletin’ sağlanabilmesi için hastane ve İlçe Sağlık Müdürlüklerinde görev yapan hekimlere/tabip dışı sağlık hizmetleri sınıfı personele ödenen ek ödemeden az olmamak kaydıyla ASM’de çalışan hekim ve tabip dışı personele ek ödeme yapılmasını istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

***

[su_box title=”AŞI TARTIŞMALARI” style=”glass” box_color=”#9e173d” radius=”1″][/su_box]

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “50 yaş ve üzeri vatandaşlarımız ile sağlık çalışanlarımız, yarından itibaren istedikleri aşı ile üçüncü doz aşılarını olmak üzere randevularını alabileceklerdir” dedi.

***

Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Uzmanı ve Bilim Kurulu üyesi Prof. Dr. Akın, Biontech aşısında 1’inci ve 2’nci doz arasının 3 hafta ile 12 hafta arasında değişebileceğini belirtti. Akın, son dönemlerde Hindistan’dan çıkan delta varyantının özellikle İngiltere, Almanya ve Rusya’da çok yayılım gösterdiğine dikkat çekerek, “Türkiye’nin uluslararası ilişkileri ve insan hareketliliğin özellikle Rusya kaynaklı olması nedeniyle Türkiye de bir risk değerlendirmesi yaptı. Buna bağlı olarak elindeki aşı tedariki de yeterli olduğu için aşılama süresini 6 hafta yerine 4 haftaya çekti. Böylece daha kısa sürede 2’nci dozu alarak, koruma sağlayacak” diye konuştu.

***

İzmit Gündoğdu mahallesinde önceki gün öğleden sonra Gündoğdu 3 Nolu Aile Sağlığı Merkezi’ne gelen bir kişi, görevli aşı odasından çıkınca içeriye girdi. İddiaya göre, 6 koronavirüs aşısı çalan ismi açıklanmayan şüpheli, merkezden ayrıldı. Aşıların eksik olduğunu fark eden sağlık çalışanları, hırsızlığı güvenlik kameralarından tespit ederek polise haber verdi. Görüntüleri inceleyen polis ekipleri, ismi öğrenilemeyen kişiyi yakalayarak gözaltına aldı.

***

İstanbul Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Recep Koç, “Açılım yapmadan evvel, aşılamada bir yol kat etmemiz lazımdı. Mesela Hazirana kadar aşılamada yüzde 70’e ulaşmamız gerekirdi. Halbuki şu anda birinci doz aşılamada ortalama oranımız yüzde 40. Yüzde 40’larda tam bir açılıma girdik. Yine kapalı salon toplantıları, eğlence yerleri açıldı. Tamam, sosyal faaliyet adına bunlar önemli çünkü insanlar bıktı. Bizler de bıktık ama bu olanaklar sağlanamadı. Şu an Delta varyantı tüm dünyada yayılıyor. Bizim bakanlığın söylediği gibi bayrama kadar değil, Hazirana kadar aşılamayı bitirmemiz lazımdı. Aşı teminindeki hatalar bunlara yol açtı. Aşılamada gerçekten geri kaldık.”

***

Diyarbakır Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu, Kovid-19 aşıları konusunda tereddütlere neden olan tartışmaların dezenformasyon olduğunu belirterek, bölge halkını aşı olmaya davet etti. Covid-19 aşılaması konusunda bölge halkında yaşanan güvensizlik dolayısıyla Diyarbakır Sivil Toplum Pandemi Koordinasyonu tarafından Ulu Camii önünde açıklama yapıldı. Açıklamaya kentteki birçok siyasi parti ve farklı sivil toplum örgütü temsilcileri de destek verdi.

*** 

Sağlık Bakanlığı, aşı kampanyasına hızla devam ederken bazı illerde hala istenilen orana yaklaşılmış değil. Özellikle de Kürt nüfusun yoğun olduğu şehirlerde, bu oranlar daha düşük. Urfa, Mardin ve Diyarbakır Tabip Odalarına göre bunda dil sorunu etkili.

Diyarbakır Tabip Odası Başkanı Elif Turan, ‘’İnsanlara kendi ana dilinde aşının önemi anlatılmadı. Sağlık ve ona kendi ana dilinde ulaşabilmek en temel haklardandır. ‘’

Urfa Tabip Odası Başkanı Osman Yüksekyayla, “Yaşlı nüfusu düşündüğünüzde çoğunluk Kürtlerden, Araplardan, Zazalardan oluşuyor ve bu insanlar Kürtçe, Arapça, Zazaca konuşuyor. Türkçe bilmiyor. Ancak insanlara ana dillerinde aşı çağrısı yapılmıyor. Aşının ne olduğu ana dillerinde hiç anlatılmadı. Bunlar üst üste konulduğu zaman ortaya böyle bir oran çıkıyor.”

Mardin Tabip Odası Başkanı Volkan Binbaş,”Kürt illerinde aşı karşıtlığı Türkiye’nin batısına göre daha fazla. Bunun nedenlerinden biri de ana dilde aşı kampanyalarının yapılmaması. Mardin’de eğitim, kültür düzeyi, eşitsiz gelişim, kendini öteki hissetme, farkındalık düzeyinin az olması gibi durumlar aşı karşıtlığına neden oluyor. Ayrıca kırsalda aşı hizmetleri yetersiz. Örneğin, hizmet verdiğim köylerden birinde, ikinci doz aşısı gelen 65 yaş üstü vatandaşların evlerine, hemşireyle giderek aşı yaptık. Sağlık müdürlüğü ekipleri ilk doz aşılarını yapmış ama sonra gitmemiş. Eğer biz yapmasaydık, belki de çoğu ikinci kez aşılanmayacaktı. Kırsalda aşı tereddüdünün, karşıtlığının giderilmesinde ve insanların ikna edilmesinde ilk olarak devletin yereldeki sağlık otoritelerine, ikinci olarak sağlık meslek örgütlerine görev düşüyor.”

***

DEVA Partisi lideri Ali Babacan, Sinovac aşısında araya aracıların sokulduğu iddialarına hükümetin cevap vermesi gerektiğini söyledi ve “Doğruysa bunların yatacak yeri yok” dedi.

***

ABD Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) Koronavirüs aşısının  çocuklarda kalp kası iltihabı yapabileceğine dair açıklama yaptı. Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Aynur Eren Topkaya, “Virüs ve aşının riskleri karşılaştırıldığında, Koronavirüs’ün kalp kası iltihabı yapma riski 100 kat daha fazla” dedi.