Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / Korona Günlüğü 1 Temmuz 2020

Korona Günlüğü 1 Temmuz 2020

GÜNDEM

 • HDP Eş Genel Başkanı Buldan, 23 kişinin tutuklandığı DTK’ye yönelik operasyona tepki göstererek, ‘yapılan operasyon,Kürtlerin demokratik örgütlemesini tasfiye etme çabasıdır.’dedi.
 • ‘Çoklu baro’ sistemine karşı İstanbul Barosu’na bağlı binlerce avukat bir araya geldi. Çağlayan Adliyesi’nde miting yapan avukatlar TBB Başkanı Feyzioğlu’nu da protesto etti. İstanbul Baro Başkanı Durakoğlu: “Hukukçular siyaset konuşmasın istiyorlar. Konuşacağız… Bu bir FETÖ projesidir. Sonuna kadar mücadele edeceğiz.”dedi.
 • Türkiye’nin bir NATO müttefiki olarak Rus yapımı S-400 hava savunma sistemlerini satın alması nedeniyle ABD’yle yaşadığı krizde,çarpıcı bir çözüm önerisi geldi.Cumhuriyetçi senatör John Thune, hava savunma sistemlerini Washington’ın almasını önerdi.
 • Diyarbakır Barosu önünde toplanan ve çoklu baro düzenlemesine karşı yürüyüş yapmak isteyen avukatlara polis izin vermedi.Avukatlar, engellemeyi oturarak protesto etti.Diyarbakır Barosu Başkanı Cihan Aydın, burada yaptığı açıklamada avukatların örgütsüz bırakılmak istendiğini söyledi. Polisin Diyarbakır Barosu’ndan Tahir Elçi’nin öldürüldüğü Dört Ayaklı Minare’ye yürümek isteyen avukatlara izin vermemesi üstüne Baro önünde oturma eylemi yapıldı.
 • 2 Temmuz 1993 yılında yaşanan Sivas katliamının yıldönümü nedeniyle Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD) İstanbul şubelerinin çağrısıyla Kadıköy’de anma etkinliği düzenlendi.
 • Almanya’da Federal Anayasa Mahkemesi, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın 2018’deki ziyareti sırasında polisin pencerede bulunan YPG flamasıyla Kürdistan bayrağını kaldırmak için Sol Parti milletvekili Michel Brandt’ın bürosuna izinsiz girmesiyle ilgili kararını verdi. Mahkeme, polisin milletvekilinin onayı olmadan meclisteki bürosuna girmesinin hak ihlali olduğuna hükmetti.
 • Uluslararası Lezbiyen, Gey, Biseksüel, Trans ve İnterseks Birliği’nin (ILGA) Avrupa ayağı, bu yılki Gökkuşağı Endeksi raporunu yayınladı. Gökkuşağı Endeksi’nin güncellenen değerlerine göre Türkiye LGBTİ+ olmak için Avrupa’da en kötü ikinci ülke.
 • Uluslararası Kızılay-Kızılhaç Federasyonu (IFRC), aynı zamanda kendi başkan yardımcıları da olan Kızılay Başkanı Keremk Kınık’ı, Onur Haftası’na yönelik homofobi ve nefret içeren sözleri nedeniyle kınadı. Örgütün resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada şöyle denildi: “Dr. Kerem Kınık’ın ortaya koyduğu düşünceler IFRC’nin görüşlerini temsil etmemektedir. Kınık’ın sözleri hem yanlış hem de hepimizi rencide ediyor. Bizler homofobi ve nefret söyleminin her türünü kınıyoruz ve de dünyanın dört bir yanında LGBTQİ+ topluluklarıyla dayanışma içinde bulunduğumuzu duyuruyoruz.’
 • KHK ile görevinden ihraç edildikten sonra beraat etmesine rağmen uzun süre pasaport verilmemesi nedeniyle yurt dışında kanser tedavisi olamayan Prof. Dr. Haluk Savaş, vefat etti. Doç. Dr. Esen Savaş, eşinin vefatını “Melek kalpli eşimi kaybettim” mesajıyla duyurdu.
 • İşçilerin en temel hakkı olan kıdem tazminatı yeniden gündemde.Sendikaların “grev” nedeni saydığı kıdem tazminatı hakkının ortadan kaldırılmasına dair çalışmalar zaman zaman raflardan indiriliyor. Ancak tepkiler üzerine hayata geçirilemiyor. 84 yıllık bir tarihi olan bu hakkın ortadan kaldırılmasının bugünkü adı, “Tamamlayıcı Emeklilik Sistemi.”Uzmanlara göre, bu sistem hem kıdem tazminatını hem de emeklilik sistemini zayıflatacak bir model.

MEVCUT DURUM – SALGININ KONTROLÜ – SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 • Dünya genelinde toplam vaka sayısı 10.6 milyona yaklaştı, can kaybı 513 bini geçti. Yeni vaka sayısı 175 bin civarında, düşecek gibi de durmuyor. ABD 46 bini, Brezilya 37 bini geçti, Hindistan 20 bine dayandı. 
 • Rakamlar anlamsızlaştı. Vaka sayısında yüzbinlerin eklenerek gitmesine, milyonlara kısa sürede ulaşılmasınaolağanmış gibi bakar olduk. Günde 5 bini geçen can kayıpları dahi rakama döndü. Pandemiye yabancılaşmış gibiyiz. Oysa küresel dayanışma ve enternasyonalizme en çok ihtiyacımız olan bir zaman dilimindeyiz. Bizi birbirimize yabancılaştıran bu toplumsal düzeni tam da bugün her bir covid-19 pozitif kişiyi hissederek, bireyselliği karşı toplumsallığı inşa eden müdahalelerle aşabiliriz. 
 • Türkiye’de son 24 saatte yeni vaka sayısı yeniden düşüşe geçerek 1,293 kişi oldu. Can kaybı ise 16 oldu. Dalgalı seyir sürüyor. Halen istenen azalmanın çok ötesindeyiz. Toplam vaka sayısı ise 200 bini çok yaklaştı. Yarın itibarıyla 200 binin üzerine çıkacağından kuşku yok. Sağlıkta Dönüşüm Programı’nın salgının önlenmesi ve kontrolünde başarısız olduğu ayan beyan… Hükümet yetkililer ne derse desinler. Pandemi’nin çıktığı Çin istatistiklerinin oldukça gerisinde bir durum söz konusu. 
 • Covid-19 salgnın kontrol altına alınamamasında sorumluluk vatandaşa yüklenmeye devam ediyor. Şimdi de sıra asker uğurlamalarda… Yıllardır militarizmin vene şovenizmi besleyen asker uğurlamları, Covid-19 nedeniyle hedefe alındı, Sağlık Bakanı Koca  “Covid-19 tedbirlerine uyulmadan yapılan ASKER UĞURLAMALARI haberlerine giderek daha fazla rastlıyoruz. Uğurlamaları bu şekilde yapanlar, kendilerine iyilik, arkadaşlarına arkadaşlık yapmıyor. Arkadaşının vatani görevine pozitif tanı konmuş olarak başlamasını, hangi arkadaş ister?” diyerek vatandaşları uyardı.
 • Ankara Büyükşehir Belediyesi’nde Covid-19 tanısı konan personel sayısı son bir haftada artış göstererek 45’e çıktı..
 • TBMM’nde korona tanısı konulan vekil sayısı dörde çıktı. AKP Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun korona virüsü testi pozitif çıktı. AKP Grup Başkanvekili Mehmet Muş, partisinin Meclis grubunda 10 personelin Corona virüsü testinin pozitif çıktığını açıkladı.
 • TBMM yerleşkesine Covid-19 önlemleri kapsamında getirilen ziyaretçi yasağı 31 Temmuz’a kadar uzatıldı.
 • Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Yönetim Kurulu, Coronavirus salgını nedeniyle ara verilen TFF 2. Lig, TFF 3. Lig ve Bölgesel Amatör Liglerin oynatılmamasına karar verdi.
 • Eskişehir’de bir restoranda Covid-19 tedbirleri kapsamındaki 1,5 metrelik fiziki mesafe kuralı için boş bırakılması gereken masalara kıyafet giydirilmiş cansız manken oturtuldu. Cansız mankenlere ‘müşteri’ görünümü verildi, uyarı yazıları asıldı
 • Covid-19 İran’da da Türkiye’ye benzer seyir izliyor. İran, son dönemde hastanelerde yoğun bakım ve genç hasta sayısında artışın olduğunu bildirdi.
 • İngiltere’nin Leicester şehri, Covid-19 vakalarının artması üzerine yeniden karantina önlemleri alınan ilk yerel bölge oldu. Hancock, ülkedeki son bir haftada tespit edilen Covid-19 vakalarının 10’da 1’inin Leicester’de görüldüğünü açıkladı. Ülkenin diğer bölgelerinde sokağa çıkma sınırlamaları hafifletilirken, Leicester’da yaşayanlara gerekmedikçe sokağa çıkmamaları çağrısı yapılıyor. Bugün acil ihtiyaç ürünleri satmayan dükkanlar yeniden kapatıldı. Sağlık Bakanı Matt Hancock, çoğu okulun da Perşembe kapatılacağını duyurdu.
 • Avrupa Birliği (AB) kapıları Türkiye’ye kapalı. AB yarından itibaren Corona virüsü salgınında “güvenli” kabul ettiği 14 ülkeye sınırlarını açma kararı aldı. Bu ülkeler arasında Türkiye’yle birlikte ABD, Rusya ve Brezilya da yer almıyor. Listede şu ülkeler yer alıyor: Cezayir, Avustralya, Gürcistan, Japonya, Kanada, Fas, Karadağ, Yeni Zelanda, Ruanda, Sırbistan, Güney Kore, Tayland, Tunus ve Uruguay. Bu ülkelere ek olarak Çin’in de AB üyesi ülkelerin vatandaşlarını kabul etmesi halinde listeye alınabileceği bildirildi.
 • TMMOB bünyesinde kurulan hekimlerinde yer aldığı İklimlendirme Teknik Kurulu,  “Okullar ve Kreşlerde Pandemi Tedbirleri” raporunu yayınladı. TMMOB, dersliklerde filtreli ısı geri kazanımlı havalandırma cihazları kullanılması önerdi. Yemekhanelerde ise tek kullanımlık ambalajlanmış çatal, kaşık, bıçak kullanılması gerektiğini belirtti.
 • ABD Ulusal Sağlık Enstitüsü Salgın Hastalıklar Direktörü Anthony Fauci, Amerikalılar tedbirlere uymazsa günde 100 bin yeni Covid-19 vakası görebileceklerini açıkladı. Okulların ve iş yerlerinin yeniden açılması ile ilgili Senato’daki oturum öncesi konuşan Doktor Fauci, “Şu anda günde 40 bin yeni vakamız var. Eğer günde 100 bin vakaya çıkarsak bu beni şaşırtmaz. Bu sayının gerilememesi tehlikesi beni çok endilendiriyor” dedi.
 • Hükümetin koronavirüs salgınına karşı alınan önlemleri kaldırmasının üzerinden tam bir ay geçti. Bu süreçte salgının yayılımını ve artan vakaları değerlendiren Halk Sağlığı Uzmanları Derneği (HASUDER) Yöneticisi Prof. Dr. Sarp Üner, kaldırılan her önlemin ve atılan adımın 2 ya da 4 hafta izlenmesi ve  sonuçlarına göre bir sonraki adımın atılması veya geri adım atılması gerektiğini söyledi. Ancak 1 Haziran’da tedbirlerin büyük çoğunun ve birdenbire kaldırıldığına dikkati çeken Prof. Dr. Üner “Bu nedenle artık hangi önlemin kaldırılmasının neye yol açtığını bilmiyoruz” ifadelerini kullandı. Üner, haziran ayının ilk haftasında ortalama hasta sayısının 880 civarında olduğunu, ikinci hafta ise hasta sayısının yüzde 30 artarak 1150’ye yükseldiğini hatırlatarak “Üçüncü haftaya baktığımızda sayılar 1349’a ulaşmış. Haziranın son haftasına baktığımızda 1370’e yakın bir vaka olmuş. Normalleşmeye geçilince hasta sayımız giderek arttı. Milyonlarca öğrencinin girdiği lise ve üniversite giriş sınavlarını da düşündüğümüzde temmuz ayında bu vakaların daha da artma ihtimali var’’ dedi.

SAĞLIK MUHALEFETİ-TOPLUMSAL MÜCADELE

 • Ses Hakkari Şubesi, yaptığı açıklamada, İş güvencesi hayati bir taleptir, sağlık ve sosyal hizmetler işkolunda çalışan tüm emekçilere kadrolu, güvenceli istihdam sağlanana kadar mücadeleye devam edeceğiz denildi. Ses Hakkari Şubesi açıklamasında,”Sağlık alanı çok tehlikeli iş alanları kapsamındadır. Ayrıca sağlık hizmeti bir bütündür ve ekip işidir. 4B’li – süresiz sözleşmeli- çalışanlar da aynı riskle, aynı ortamda çalışıp, aynı işi yapmaktadır. Hizmete gelince kadrolu-kadrosuz aynı şartlarda hizmet üretirken haklar söz konusu olduğunda ise eşitsizlikler devreye girmektedir.’’
 • SES “Herkese güvenceli iş, güvenli gelecek” diyerek tüm Türkiye’de sağlık kuruluşlarında basın açıklaması düzenledi. İş güvencesinin hayati bir talep olduğunu belirten sağlık çalışanları, sağlık ve sosyal hizmet işkolunda çalışan tüm emekçilere kadro ve güvenceli istihdamın sağlanması için mücadele ettiklerini belirtti.
 • İzmir Sağlık Platformu Karabağlar ilçesinde görevi başında saldıya uğrayan aile hekimlerinin yanında olma ve şiddete dur demek için 1 temmuz 2020 Çarşamba saat:12:30 ‘da basın açıklaması düzenleyecek. 
 • Bursa Valiliği İl İdare Kurulu Müdürlüğü’nün Pala’yı ihbar ettiği, savcılığın soruşturmasında ‘görevsizlik’ kararı verilmesinin ardından Uludağ Üniversitesi, Covid-19 pandemisini yakından takip eden ve TTB’nin oluşturduğu izleme grubunda da yer alan Halk Sağlığı Uzmanı Prof. Dr. Kayıhan Pala hakkında soruşturma başlattı.

YENİ YAŞAM

 • Yeşil Düşünce Derneği, yaşamın tüm alanlarına dair çeşitlilik, eşitlik, demokrasi ve haklar meselelerini bütüncül bir politik perspektifle ele almayı hedeflediği Yeşil Politika Okulu Programına başlıyor.
 • Salgının başından beri dayanışma ağları ile öne çıkan birkaç semtten biri olan Kadıköy’de ihtiyacı olan evlerin tadilatını, yaşam alanlarını iyileştiren dayanışma ağı, şimdi de artan maske ihtiyacına cevap olmak adına birlikte maske üretelim çağrısında bulundu.
 • Fransa’da pazar günü yapılan yerel seçimlerde “yeşil-sol-sosyal demokrat” ittifakın ülkenin büyük şehirlerinin tamamına yakınında belediye başkanlıklarını kazanması gözleri bu ülkedeki sol ilerici güçlerin ittifak modeline çevirdi. Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ve aşırı sağcı Le Pen’in partilerinin büyük hezimet yaşadığı seçimler Avrupa ve dünya solu için de önemli dersler barındırır nitelikte. Kentin kazanılmasında sosyalistinden yeşiline, komünistinden sosyal demokratına, hak savunucularından anti kapitalistlere irili ufaklı onlarca örgüt ve yapının Marsilya Baharı adı altında bir araya gelmesiyle mümkün oldu.
 •  Tayland’da 40 gönüllü, çevre sorunlarına dikkat çekmek amacıyla Çao Phraya nehrinde kürek çekti. Çevreciler 14 gün sürecek olan kampanya kapsamında kano ile nehirdeki çöpleri topluyor.Kampanyayı başlatan profesör Parinya Thewanaruemitkul, amaçlarının Çao Phraya nehrindeki çevre kirliliğine dikkat çekmek olduğunu belirtti. 

JİN

 • HDP’nin parti üyesi Sevil Rojbin Çetin’in gözaltına alındığı sırasında köpekli işkenceye maruz bırakılması Meclis gündemine taşındı. Meclis İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Başkanı Hakan Çavuşoğlu, ‘ kademeli olarak müdahale edildiğini’ söyledi. AK Parti Grup Başkanvekili Cahit Özkan ise “Orantılı güç kullanıldı. Her şey açık, her şey hukuka uygun” dedi. HDP’li milletvekilleri açıklamalara “İşkenceyi çok iyi savundunuz, tebrikler!” sözleriyle tepki gösterdi.
 • BM, erken yaşta evliliklere ve kadın sünnetine karşı mücadelenin yoğunlaştırılması çağrısı yaptı. Örgüt korona krizi nedeniyle milyonlarca kız çocuğunun risk altında olduğu uyarısında bulundu.
 • İzmir kadın platformu son zamanlarda kadın aktivistlere yönelik tutuklama, gözaltı ve işkence politikalarınıza izin vermiyoruz diyerek 30 Haziran Salı günü Türkan Saylan Kültür merkezi önünde eylem yaptı. 

SİYASAL SAĞLIK-EKOLOJİK SAĞLIK

 • Murat Dağı’nda altın çıkarmak isteyen şirketin “ÇED olumlu” raporu, Kütahya İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi. Danıştay Altıncı Dairesi, Kütahya İdare Mahkemesi’nin verdiği iptal kararını doğru buldu, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın itirazını reddetti. Böylece Murat Dağı’nda altın aranamayacak.
 • İngiliz Guardian gazetesi, Coronavirus salgınında restoranların kapanması ve sokakların boşalmasıyla, yiyecek bulamayan sıçanların yazla birlikte daha büyük bir tehlike arz ettiğini yazdı.
 • Covid-19 pandemisi yapısal ırkçılığı ve eşitsizlikleri daha da kötüleştiriyor. Nefret kampanyalarının da hedefi haline gelen LGBTİ+’lar ( Lezbiyen, Eşcinsel, Biseksüel, Transseksüel ve Interseks) bu süreçte sağlıktan istihdama pek çok sorun yaşadılar.BM İnsan Hakları Yüksek Komiseri Michelle Bachelet’in, “LGBTİ+ bireyler birçok toplumda en savunmasız ve marjinalleşmiş kesim, Covid-19’un en fazla risk altında olanları arasında oldukları yetmiyormuş gibi, eşcinsel ilişkilerin kriminalize edildiği ve özellikle de trans bireyleri hedef aldığı ülkelerde, tutuklanma korkusu veya şiddete maruz kalma korkusu yüzünden tedavi göremiyorlar” açıklaması, bu grubun sağlık hizmetlerine erişimde ne denli çok damgalanma ve ayrımcılık yaşadıklarının bir göstergesi.

http://bianet.org/bianet/toplumsal-cinsiyet/226646-covid-19-pandemisi-ve-lgbti-nefreti

EKLER

 • Normalin kabuk değiştirdiği bir vakit yaşıyoruz.Yüzyıllar içinde oluşan yaşam formlarının kökten değişip yeni bir formata büründüğü bir dönem bu. Pandemi ve mesafe kavramlarıyla yeniden anlamlandırılmaya çalışılan…

https://www.evrensel.net/haber/408285/yeni-normal-eski-insan-ve-sosyal-mesafe

 • “Koronavirüs krizinin bizi çok ama çok karanlık bir yola sokabileceğini tahayyül etmek kolay. Tarih, krizlerin iktidarı elinde tutanlar tarafından suistimal edindiğini gösteren örneklerle dolu. Mesela tek başına 20’nci yüzyıla bile yeter: Almanya’da Reichstag yangını ve Hitler’in yükselişi… Sonra 11 Eylül saldırıları ve bunun sonucunda yaşanan iki meşru olmayan savaş ve devletin vatandaşlarını izlemeye başlaması.”

“Eşitsizlik, yoksulluk ve ırkçılık… Aslında öfkenin dışa vurduğunu görüyorsak, bu ilerleme sağladığımız anlamına da geliyor” diyen Bregman, buna örnek olarak ABD’den başlayarak tüm dünyaya yayılan Siyahların Yaşamı Değerlidir eylemlerini gösteriyor.

“Umutlu olmak için çok fazla nedenimiz var. Mesela son beş yılda yaşananlara bakalım, neler görüyoruz? Tarihteki en büyük iklim adaleti hareketinin, 16 yaşındaki İsveçli bir genç kız tarafından başlatıldığına tanık olduk. ABD’de hayatım boyunca gördüğüm en büyük ırkçılık karşıtı protestolar yaşanıyor. Zamanın ruhu değişiyor ve hem bilimsel hem de toplumsal açıdan farklı bir döneme giriyoruz.”

https://www.bbc.com/turkce/haberler-dunya-53232973İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...