Home / KORONA GÜNLÜKLERİ / KORONA GÜNLÜĞÜ 1 EKİM 2020

KORONA GÜNLÜĞÜ 1 EKİM 2020

 

GÜNDEM

 • Sağlık Bakanı Koca tarihi notu düştü. Her vaka hasta değil!: “Her vaka hasta değildir. Çünkü testi pozitif çıktığı halde hiçbir semptom göstermeyenler var ve büyük çoğunluğu bunlar oluşturuyor. İz sürücüler olan filyasyon ekiplerimiz ağırlıkla bunları tespit ediyor. Bu kişilere asemptomatik pozitifler diyoruz. Bunların salgın açısından önemi, bulaştırıcı yani taşıyıcı olmalarıdır. Eğer tespit ve izole edilmezlerse, salgının büyümesine yol açarlar. Testi pozitif çıkmış herkesi ifade eden vaka kelimesi ile hasta kelimesinin anlamı aynı değildir. Bizim verdiğimiz günlük hasta sayısı. Zaten 29 Temmuz’dan itibaren de günlük hasta sayısı olarak verdik. Verdiğimiz bilgi bu.”
 • CHP’li Emir’in paylaştığı belgeye ilişkin açıklama yapan Bakan Koca, “Belge denilen iddia edilen evrağın üzerinde bir tarih yok. Hangi tarih aralığında alındığına dair bir not yok. Bizim kullandığımız programda böyle bir arayüz yok” dedi. Bunun üzerine Emir, Sağlık Bakanı, 29 bin 377 vaka iddiamıza yanıt veremedi. Üstüne, belirti göstermeyen vakaların tabloya dahil edilmediğini de belirterek, iddiamızı doğrulamış oldu. ‘Tarih yok’ dediğiniz belgenin de tarihini işaretledik, buradan bakabilirsiniz” diyerek belgenin tarihi işaretli paylaştı.
 • Altı yıl önceki Kobani eylemleri nedeniyle başlatılan soruşturmada gözaltına alınan Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, gözaltı süreci bitene kadar kayyım atanmazsa istifa edeceğini açıkladı. Bilgen, ‘keyfi gözaltılarla bir şehrin iradesiyle oynanmasına izin vermeyeceğini’ belirtti.
 • Kars’ta bu sabah düzenlenen yeni bir gözaltı operasyonuyla Kars Belediyesi Eş Başkanı Şevin Alaca ile birlikte birçok isim gözaltına alındı.
 • Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 2021-2023 dönemini kapsayan Yeni Ekonomi Programı’nı açıkladı. Programdan sermayeye teşvik, işçilere esnek ve kısmi çalışma çıktı. Sunumundan sonra gazetecilerin döviz kurlarına ilişkin sorularını yanıtlayan Albayrak: “Kur benim için hiç önemli değil, hiç oraya bakmıyorum” Oysa açıklamadan kısa süre önce dolar ve eurodan yeni tarihi zirveler gelmişti.
 • Gözaltına alındıktan sonra Osman Şiban ile birlikte helikopterden atılan ve 20 gündür yoğun bakımda olan Servet Turgut’un yaşamını yitirmesinin ardından açılan #HelikopterdenAttılar hastagı TT oldu.
 • Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nde 51 kadın 2018-2020 Ebola krizi sırasında, çoğunlukla uluslararası çalışan olduklarını söyleyen erkekler tarafından cinsel istismara uğradıklarını aktardı. Kadınların çoğu, çok sayıda erkeğin kendilerini para karşılığında cinsel ilişkiye zorladığını dile getirdi. Sağlıkçılara destek için kısa vadeli sözleşmelerle işe alınan kadınlar, zorlamaları reddettiklerinde ise sözleşmelerinin feshedildiğini ya da işlerini sonlandırmakla tehdit edildiklerini söyledi.
 • 2018 yılında gerçekleşen 3. Havalimanı inşaatı direnişine katıldığı ve sendikal faaliyette bulunduğu gerekçesi ile yargılandığı davada tutuklanan ve geçtiğimiz günlerde serbest bırakılan Dev Yapı İş Genel Sekreteri Nihat Demir tutuklanma sürecini ve cezaevinde yaşadıklarını anlatarak; ırkçı yaklaşımlara ve beyaz Toros tehditlerine maruz kaldığını söyledi.
 • Tüm Emekliler Sendikası, Ankara Valiliği’nin açtığı dava nedeniyle kapatıldı.

 

 

MEVCUT DURUM-SALGININ KONTROLÜ-SAĞLIK ÇALIŞANLARININ SAĞLIĞI

 

 • Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Ghebreyesus:”Dün, Covid-19’a karşı ortak mücadelemizde tatsız bir dönüm noktası oldu. Bir milyon insanın bu yeni virüsten dolayı hayatını kaybettiği teyit edildi. Gerçek sayı kesinlikle bundan daha yüksek. Daha fazla insan da dünyanın her yerindeki hastanelerde yaşam mücadelesi veriyor.”
 • Pandemi hız kesmiyor. Dünya genelinde son 24 saatte bildirimi yapılan 313 bin 858 yeni vaka ile toplam vaka sayısı 34 milyon 147 bin 983’e yükseldi. Aktif vaka sayısı da 7.7 milyonu aştı.
 • Yeni vaka sayısında tırmanış devam ediyor. Son 24 saatte yeni vaka bildirimi yüksek olduğu 10 ülke: Hindistan (86.7 bin), ABD (40.9 bin), Brezilya (33.3 bin), Arjantin (14.4 bin), Fransa (12.8 bin), İspanya (11 bin), İsrail (8.6 bin), Rusya (8.5 bin), İngiltere (7.1 bin) ve Kolombiya (5.6 bin).
 • Günlük can kaybı da yeniden 6 binin üzerine çıktı. Son 24 saatte 6 bin 208 kişi Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetti.
 • Avrupa’da ikinci dalga büyüyor. Son 24 saatte yeni vaka bildirimi 66 binin üzerine çıktı. Günlük vaka bildiriminin binin üzerinde olduğu Avrupa ülkesi sayısı 13’e yükseldi.
 • Ortadoğu ülkeleri arasında yakın komşumuz olan İran, Irak ve İsrail’de yeni vaka sayısı yüksek hızda devam ediyor. Günlük vaka bildirimi İran’da 3.6 bin, Irak’ta 4.7 bin ve İsrail’de 8.6 bin olarak raporlandı.
 • Resmi istatistiklere göre Türkiye’de son 24 saatte 1,361 yeni vaka tespit edilirken 65 kişi hayatını kaybetti. Aktif hasta sayısı 30 bin 638 ve ağır hasta sayısı 1,516 olup hala oldukça yüksek. Test sayısı 112 bin civarında…
 • Sağlık Bakanı Koca’nın verdiği bilgilere göre Ankara ve İstanbul’da vaka sayısı düştü. Ankara’daki hasta sayısı iki haftada yarı yarıya azaldı. Aldığımız tedbirlerle son 10 gün içinde günlük hasta sayısı yüzde 60’a yakın azaldı. İstanbul’da vaka sayısı, yüzde 2,8 oranında düştü.  Vaka sayısı İzmir’de yüzde 26, Konya’da yüzde 43.5 oranında düştü. Artan illerde var.  10-12 ilin vaka sayısında artış olduğunu görüyoruz. Elazığ, Adıyaman, Malatya bunlardan birkaçı…
 • Yüz yüze eğitim pozitif eğitim emekçileri/öğrenciler ve karantinalarla başladı. Mersin’in Akdeniz ilçesinde, Hürriyet İlkokulu’nda pozitif olan öğrencilerin derse girdiğinin öğrenilmesinin ardından tüm sınıf karantinaya alındı. Konuya ilişkin açıklama yapan Eğitim-Sen Mersin Şube Başkanı Mahmut Sümbül, “Biliyorsunuz uzaktan eğitimde eksiklikler devam ediyor. İnternet erişiminden tutun, çocuk işçiliğine kadar, yine okula gitmediği için erken yaşta evlendirilen kız çocuklarımızdan tutun tarım emekçilerinin çocuklarını kadar eğitimde eşitsizlik uzaktan eğitim sürecinde gittikçe büyüdü” dedi.
 • Ankara Tabip Odası (ATO) Yönetim Kurulu’nun gerçekleştirdiği çalışmaya göre, 966 sağlık çalışanının Coronavirus testi pozitif çıktı. Covid-19 pozitif sağlık emekçilerinin dağılımı şöyle: Hemşire/Ebe: 166, Uzman Hekim: 156, Temizlik İşçisi: 119,  Asistan: 101, Tıbbi Sekreter/Sosyal Hizmet Uzmanı: 57, ATT/Sağlık Memuru: 44, Aile Hekimi: 31, Güvenlik: 11, Laborant:11, Röntgen Teknisyeni:11, Eczacı:11, Fizyoterapist/Diyetisyen:11, İntörn Hekim:8, İdari Personel: 7, Mutfak Çalışanı: 7, Diş Hekimi:5, Anestezi Teknisyeni:5, İş yeri Hekimi: 4. Vefat eden (Hekim): 3, Vefat eden (Diş Hekim): 1, Vefat eden (Sağlık işçisi): 1
 • İçişleri Bakanlığı 81 İl Valiliğine “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” ve “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” konulu iki ayrı genelge gönderdi.
 • “Şehir içi toplu ulaşımda HES kodu sorgulama” genelgesi kapsamında; şehir içi toplu ulaşım araçlarında kişiye özel elektronik/akıllı seyahat kart sistemleri, Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasına entegre olacak. Entegrasyon ile Covid¬ 19 tanılı ya da temaslısı olanların varsa kişiselleştirilmiş seyahat kartları, izolasyon süresi boyunca otomatik olarak askıya alınacak. Covid¬ 19 tanılı ya da temaslısı olan ve izolasyonda olması gerektiği halde toplu ulaşım aracı kullananlar hakkında suç duyurusunda bulunulacak.
 • “Konaklama tesislerinde HES kodu zorunluluğu” genelgesi kapsamında da bugünden itibaren kamu ve özel tüm konaklama tesislerine kabullerde HES kodu zorunluluğu getirildi.
 • Kırklareli’nde HES kodu almayan düğüne gidemeyecek.
 • İstanbul’un Esenyurt ilçesindeki bir sitenin kapalı oyun alanında oyun oynayan 10 yaşındaki kız çocuğu, maske takmadığı için uyardığı üç kadın tarafından dövüldü.
 • Bilim insanları, Covid-19’a karşı maske takarken burnun açıkta bırakılmasının, hiç maske takmamaya eş olduğu uyarısında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilileri de maskenin ağız, burun ve çeneyi kapayacak şekilde takılması ve yanlarda boşluk olmaması gerektiğini söylüyor. DSÖ yetkilileri ayrıca, takıldıktan sonra maskeye dokunulmamasını, çıkarılırken de ellerin yıkanmasını tavsiye ediyor.
 • İspanya’da merkezi hükumet, koronavirüs vakalarındaki artıştan sonra başkent Madrid ve çevresinde kısıtlama önlemlerini devreye soktu. Yeni önlemlere göre buralarda yaşayanlar, çok önemli bir yolculuk olmadıkça, bölgeyi terk edemeyecek. Sağlık hizmetlerinden sorumlu olan İspanya’nın bölgesel yönetimleri, kısıtlama önlemleri getirilmesinde üç kriter üzerinde uzlaştı. Bunlar, 100 binden fazla nüfuslu yerlerde, 100 bin kişi arasında 500’den fazla vaka görülmesi, yoğun bakım servislerindeki hastaların yüzde 35’inden fazlasını Covid-19 vakalarından oluşması ve yapılan testlerin yüzde 10’unun pozitif olması. 100 bin kişide 780 vaka oranının görüldüğü Madrid bu kriterleri karşılıyor. Ancak kısıtlamaların ne zaman yürürlüğe gireceği net değil.

 

TOPLUMSAL MÜCADELE-SAĞLIK MUHALEFETİ

 • TürkTabipleriBirliği:

“Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, belirti göstermeyen ama testi pozitif çıkan vakaların günlük açıklanan tabloda yer almadığını açıkladı. 6 aydır bunu söylüyorduk.  Süreci şeffaf yürütmediniz. Gerçekleri gizlediniz. Salgının yayılmasına engel olmadınız.”

#vakasayısıkaç hastagı TT oldu, dünyada 2. sıraya yükseldi.

 

 • Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), sağlık emekçilerinin yaşadıkları sorunları paylaşmak ve pandemi döneminde ağırlaşan koşullarının iyileştirilmesi konusunda seslerini duyurabilmek amacıyla HDP Genel Merkezi’ni ziyaret etti. SES heyeti, başlattıkları kampanya çerçevesinde topladıkları imzaları ve koşullarının iyileştirilmesi için hazırladıkları kanun teklifini

 

 • Edebiyatçılar, siyasetçilere yönelik son gözaltı operasyonlarına karşı “Demokrasi ve adalet için çağrı” başlığıyla ortak bir metin imzaladı: “Ülkeyi yıllar sürecek bir karanlığa gömen bu baskı politikasından derhal vazgeçin.”

 

 • Dokuz Eylül Üniversitesi Rektörlüğü, Dokuz Eylül Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde ek ödemelere yapılan kesintiyi protesto eden sağlık çalışanları hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu üzerine ifadeye çağrılan sağlık emekçileri bugün ifade verdi: “En Temel Anayasal Hakkımızı Kullandık”

 

 • Eğitim Sen’den hak gasplarına tepki: Emeğimizden tasarruf olmaz

Eğitim Sen şubeleri, uzaktan eğitimle öğretmenlerin iş yükünün arttığına, esnek çalışmanın kuralsız çalışmaya             döndüğüne ve buna rağmen öğretmenlerin ek ücretlerinin kesildiğine dikkat çekti.

 

 • DİSK, Başkanlar Kurulu toplantısının sonuç bildirgesini açıkladı. Ekonomik kriz, işsizlik, zamlar, pandemi, artan baskılar nedenleriyle ülkede insanca çalışmak ve yaşamanın daha da zorlaştığını belirten DİSK, işçilerin insanca yaşayacağı bir düzen için örgütlenme seferberliği başlatacağını duyurdu.

 

 

YENİ YAŞAM İNŞASI

 • Savaşın ortasında sanatın ışığı

Efrîn’den Şehba’ya göç etmek zorunda kalan Efrînliler, Lêlûn Festivali ile moral buldu.

Suriye’de en sakin yerken Türkiye ve desteklediği grupların girmesiyle Efrîn’den zorunlu olarak göç edenlerin bulunduğu Şehba’da yapılan ve 21 Eylül’de başlayan Lêlûn Uluslararası Sinema Festivali, sona erdi. Festival boyunca Efrîn’den zorunlu göçe tabi tutulan halkın kaldığı Berxwedan ve Serdem Kampı’nda, Efrîn’de 58 gün süren direnişe tekabül eden 58 filmin gösterimi yapıldı.

 

 

 • Şişli’de dikimevi açıldı

Şişli Belediyesi, bireylerin sosyo-ekonomik açıdan güçlenmelerinin yanı sıra, pandemi sürecinde komşularının ve sağlık çalışanlarının kullanımına yönelik forma, önlük ve maske dikimi yapılması amacıyla Şişli Dikimevi’ni hayata geçirdi.

Dikimevi, kadın, engelli, göçmen ve sığınmacı, LGBT+ ve incinebilir gruplardaki bireylerin meslek edindirme kursları ve iş başı eğitim fonları ile sosyo-ekonomik açıdan güçlenmesine destek olacak.

 

 • Kendi kendine yeten ada: Samso- İsmail Kılınç

Samso adası Danimarka sınırları içinde 114 kilometrekare yüzölçümüne sahip bir ada. Paris kenti büyüklüğünde. Yaklaşık 4 bin kişi oturuyor. 22 adet köy var adada. Jutland’ın doğusunda ve Kattegat denizinde yer alıyor.

Adanın en önemli özelliği enerji üretiminde attığı adımlar. Kendi kendine yeterli olduğu gibi elde ettiği enerjiyi satıp ek gelir kazanıyor. Gelir dayanışmanın, ortak çalışmanın ürünü.

Danimarka, 1997 yılında yenilebilir enerji konusunda dört adası (Laeso, Samso, Aero ve Mon) ve Thyholm bölgesi için bir yarışma düzenler. Amaç sera etkili gazları azaltmak ve yüzde yüz yenilenebilir enerjiye geçişi sağlamaktır. Yarışmayı Samso adası kazanır ve işe koyulurlar.

1997’de başlayan serüvenden on yıl sonra yani aynı yıl yapılan Kyoto Zirvesi’nden sonra kurdukları 10 kadar kooperatifle ve belediyenin de katkısıyla yenilenebilir enerjiyi üretip satmaya başlarlar.

Bu arada petrol devi Shell projeyle ilgilenir ve yenilenebilir santrallerine ortak olmak ister. Oyunu görürler ve ada sakinleri “hayır” der.

Toplumsal değişim, davranışların ve düşüncelerin de değişimidir. Çok uluslu şirketlerin “yeşil”le yıkanma reklamını görürler.

Savurganlık sıfıra iner.

Yenilenebilir enerji yeni iş alanları açar. Her yıl 30 kişiye istihdam sağlanır. Santrallerin bakım-onarım işleri adada yapılır.

Yeni seralar kurulur ve organik ürün üretimine başlanır.

https://sendika64.org/2020/09/kendi-kendine-yeten-ada-samso-597497/

 

JİN

 • Kaos GL “LGBTİ+ Hakları Alanında Çeviri Sözlüğü” yayınlandı. Kavramların kökenlerine dair bilgiler ve birbiri ile ilgili terimlerin yer aldığı sözlükte 103 kavram yer alıyor. Her bir kavram eğer Türkçe’de karşılığı varsa karşılığıyla eğer yoksa açıklama ve önerilerle yer alıyor. Sözlüğün online haline ulaşmak için

https://kaosgldernegi.org/images/library/cevirisozlugu2020.pdf

 

 • EŞİK’ten çağrı: İstanbul Sözleşmesi’ni uygula, #MeclisGöreve

Taleplerini 5 madde de özetleyen EŞİK, yetkililere ve TBMM Başkanına seslendi:

■ “Acilen, hala resmi çevirisi yapılmamış olan 15 Ekim 2018 tarihli GREVIO Türkiye Raporu’nun resmi çevirisini yaptırınız ve raporu tüm milletvekillerine ulaştırınız.

■ Raporun hükümet, bakanlıklar ve yargı kurumları, ulusal ve yerel düzeyde ilgili tüm kamu kurumları, üniversiteler, yerel yönetimler, siyasi partiler, meslek örgütleri, medya, kadına yönelik şiddet alanında çalışan STK’lar ve diğer sivil toplum örgütleri ve tüm ilgili kesimlerle kapsamlı bir şekilde paylaşılmasını sağlayınız; kendi eylem planlarını ve geri bildirimlerini isteyiniz.

■ Meclis’in ilk işlerinden biri olarak GREVIO Türkiye Raporu’nun TBMM’de görüşülmek üzere özel olarak gündeme alınmasını sağlayınız. İlgili kamu kurumları, üniversiteler, yerel yönetimler, siyasi partiler, meslek örgütleri, kadına yönelik şiddet alanında çalışan STK’ların görüş ve önerilerini alarak ve TBMM’deki tüm partileri sürece dahil ederek Türkiye’nin şiddetle mücadele konusundaki yol haritasının/eylem planının geniş katılımla çıkartılması için çalışınız.

■ Kadına karşı şiddet ve İstanbul Sözleşmesi ile ilgili çalışmaları 1 Ekim 2020 tarihinden itibaren TBMM gündemine alınız. Meclis’in tüm çalışmalarında, İstanbul Sözleşmesi’nin gerektirdiği ilkeleri hayata geçirmeye özen gösteriniz.

■ EŞİK – Eşitlik İçin Kadın Platformu’nun 17 Eylül 2020 tarihli basın açıklamasında da talep edildiği gibi, Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında, 25 Kasım günü TBMM’de özel bir oturum düzenleyerek kadına karşı şiddetin önlenmesi ve İstanbul Sözleşmesi’nin 70. maddesi gereği Sözleşme’nin uygulanması konusundaki parlamenter denetim görevinin yerine getirilmesini sağlayınız.”

 

 • Halkların Demokratik Kongresi Kadın Meclisleri: 7-8 Kasım’da “Erkek-Devlet Şiddeti, Kriz ve Kadınların Mücadele Yöntemlerini Konuşuyoruz”  konferans başlığı ile birlikte güçleniyoruz.

 

 

 

SİYASAL SAĞLIK-EKOLOJİK SAĞLIK

 • Dipsiz Göl çamur oldu. Gümüşhane’nin Taşköprü Yaylası’nda bulunan ve define kazısı nedeniyle doğallığını yitiren Dipsiz Göl için geri dönüş mümkün değil…
 • Adana’daki Sugözü kaplumbağa yuvalama kumsalında bir Kömürlü Termik Santral yükseliyor. Türkiye’deki en önemli yuvalama kumsallarından olan bu alan koruma altında ve #KaplumbağaKömürSevmez
 • Hevsel kelebekleri Hong Kong’da. Fotoğraf sanatçısı Mehmet Masum Süer, Uluslararası Profesyonel Fotoğrafçılar Birliği PPI (Professional Photographers International) tarafından ‘Türkiye Onursal Danışmanı’ olarak seçildi ve birliğin web sitesine, sanatçının Diyarbakır’daki Hevsel bahçelerinde çektiği 10 kelebeğin fotoğraflarından oluşan portfolyosu ve özgeçmişi yerleştirildi.
 • Danimarka’da gençlerin oluşturduğu Fridays for Future adlı örgütlenme, hükümetin iklim politikasını protesto amacıyla Kopenhag’da işgal eylemi başlattı. İşgal eyleminin Başbakan Mette Frederiksen’in ve hükümetin iklim politikasına yönelik bir protesto olduğu ve gençliğin bunu hiçbir biçimde kabul etmeyeceği belirtildi. Frederiksen, geçtiğimiz hafta düzenlenen Green Business Forum’da yaptığı konuşmada 2030 yılına kadar karbondioksit salımının %70 oranında azaltılmasının mümkün olmayacağını ima eden bir konuşma yapmıştı.
 • #KurdishLivesMatter

Bu ülkede Kürt olmak demek; cenazenin kargoyla yollanması demek, mezarının tahrip edilmesi demek, ırkçı saldırıya uğramak demek, anadilinde yazılanı “suç” göstermek demek! Kürtlere bu zulmü yaşatan faşist rejime karşı susmayacağız.

 

 • Biyolojik Çeşitlilik Zirvesi’ne seslenen Cumhurbaşkanı Erdoğan:

“Tarihi mesuliyetimiz yok denecek kadar az olmasına rağmen iklim değişikliği ile mücadelede en ön safta yer alıyoruz”

“Covid-19 salgını, sağlık sorunu olmanın ötesinde ekosistemdeki bozulmanın yansımalarından birisidir.”

“Salgın aynı zamanda bizlere biyolojik çeşitliliği korumanın gelecek nesillere sağlıklı ve temiz bir dünya bırakmanın önemini de göstermiştir.”

“Salgın sonrasında insanlığın ekonomik ve sosyal adaletle birlikte bu konuda da gereken dersleri çıkaracağına inanıyorum.”

 

 • Kürk çiftliği, yunus parkı ve sirkler kapatılıyor: On yıllarca süren gösteri, lobi çalışması, hükümet yetkilileriyle toplantı, ünlü desteği ve protestoların ardından Fransız hükümeti esaret altındaki hayvanlar için zafer olarak nitelenebilecek yeniliklere imza attı.
 • Pandemi döneminde post-kapitalizmin yükselişi – Yanis Varoufakis

“Hayır, tarihte ilk kez yatırımcılar reel ekonomiyi umursamıyor. Kovid-19‘un kapitalizmi geçici bir duraklama sürecine soktuğunu görebiliyorlar. Kaybolan kâr marjlarını görebiliyorlar. Gelen yoksulluk tsunamisini ve bunun toplam talep üzerinde yaratacağı uzun vadeli etkileri görebiliyorlar. Dahası, pandeminin önceden var olan derin sınıf ve ırk ayrımlarını da nasıl gözler önüne serdiğini ve güçlendirdiğini görebiliyorlar.

Borsacılar bunların hepsini görse de mevzu dışı olduğunu varsayıyor. Haksız da değiller. Kovid-19, hükümetlerin finans sektörünü tekrar hareketlendirmek için 2008’den beri kullandığı devasa balonla çakışınca hızla büyüyen hisse senedi piyasaları da genel ekonomik çöküşle uyumlu hale geldi. Bu, kapitalizmden tuhaf bir post-kapitalizme doğru üstü kapalı ama fark edilebilir bir geçişe işaret eden tarihsel olarak önemli bir andı.”

 

 

 

GÖRÜŞLER

 

Asemptomatik vakalar önemli değil, dolar yükseldi önemli değil, işsizlik yükseldi önemli değil, eba sistemi çöktü önemli değil, çocuk istismarı önemli değil, Doğu Akdeniz politikası çöktü önemli değil.. Yok sayan, anlamsız kılan bir algı operasyonunun hegemonyası var har alanda. Kamuoyu ile rahatça  paylaşılıp kanıksatılmaya çalışılan; arkasında durulan kadın düşmanlığı, Kürtlere yönelik işkence, HDP operasyonları, TTB , AYM kapatılsın naraları ile faşizm yerleştirilmeye, otoriter kararlar topluma kabul ettirilmeye çalışılıyor.,

EKLER

 • ‘Öyle hissetmiyorsam gülümsemek zorunda değilim!’: COVID-19 beni istemediğim dokunmalardan ve nezaketten kurtardı -Carolita Johnson

 

“New York’ta COVID-19 nedeniyle kapanmadan hemen önce, insanların bana çok fazla dokunması konusunu her yerde şikayet ediyordum. Bunlar çoğunlukla hizmet sektörü deneyimi olan bir kadının feminist ifadeleriydi. Ama özellikle bir adam, yakın zamanda bana açıkça-çıkma-teklif-etmemiş-olan biri, bu belirsiz ve beyan etmediği ilgisini, bana her rastladığında herkesin önünde ellerini omuzlarıma koyarak birçok kez göstermeye karar vermişti. En küçük bir provokasyon; bir kafede bilgisayarımın başında oturmuş çalışırken arkamdan çıkagelmesi ya da sadece tam karşıdan hatta bazen yanlardan geçmesi yetiyordu.

Derken kapanma geldi. Bana erişmeye çalışan insanlar aniden kendilerini spazm geçirir gibi kıvrılan kollarıyla ellerini göğüslerine geri götürürken ve benden bir buçuk metre uzakta dururken buldular.”

https://avrupaforum2.org/oyle-hissetmiyorsam-gulumsemek-zorunda-degilim/

 

 • SAĞLIK ÇALIŞANLARININ GÖZÜYLE PANDEMİ –II

En kötü tabloya hazır olmalıyız      

Söyleşi: Saner Şen     

Mart ayından bu yana resmi rakamlara göre 8 bine yakın yurttaşımızı kaybettiğimiz Covid 19 salgınında ilk dalga atlatılmadan estirilen “normalleşme” rüzgârının en ağır faturalarından biri Diyarbakır’da ödeniyor. Karantina uygulamasının erken kaldırıldığı büyükşehirlerden biri olan Diyarbakır’da düğün, cenaze, ibadet gibi toplu etkinliklerin serbest bırakılmasıyla birlikte vakalar hızla yükselişe geçti. TTB’nin, Sağlık Bakanlığı tarafından özellikle Güneydoğu illeriyle ilgili duyurulan rakamlarının gerçeği yansıtmadığı yönünde açıklamaları sonrası linç kampanyasıyla karşı karşıya kaldığı gergin ortamda, Covid 19 salgınında Diyarbakır ve bölge illerindeki vaziyeti, salgınla mücadelede tükenme noktasına gelen sağlık çalışanlarının yaşadıklarını, kayyum yönetimindeki yerel idarenin halk ile arasındaki mesafe nedeniyle salgınla mücadelede aksayan noktaları, sonbahar ve kış aylarında bizi bekleyen muhtemel tabloyu kendisi de pandemi servisinde hemşire olarak görev yapan SES Diyarbakır Şube Eş Başkanı Yıldız Ok Orak ile konuştuk.”

https://birartibir.org/emek/864-en-kotu-tabloya-hazir-olmaliyiz

 

 • Özel hayat değil cinsel taciz – Necla Akgökçe

“Başta DİSK’in tepe yönetimindeki erkekler(biri hariç) olmak üzere, onları “En Büyük başkan bizim başkan” diye gaza getiren şakşakçı herifler, hiyerarşik olarak her gün yeniden yeniden erkeklik üreten örgüt yapıları ve ne yazık ki, aman bizim örgütün adı kirlenmesin, aman bu işe girersem, mimlenirim bundan sonra sendikal alemde persona non grata (istenmeyen insan) ilan edilirim, başkan, şube başkanı, temsilci seçilemem ya da (uzmansa) işten atılırım (tek gerçek endişe) korkusuyla susmayı tercih eden kadınların da katkısıyla üç yıl sürüncemede kalan bir cinsel taciz, cinsel sataşma ve kadına yönelik sistematik erkek şiddeti süreci, iki twitter paylaşımı ile nihayet açığa çıktı. Ve maalesef asıl mesele cinsel taciz iken bazı adamların ismi geçiyor diye olay sanki erkekler arası iktidar mücadelesinin parçasıymış gibi kamuoyuna yansıdı ya da bilemem yansıtıldı.”

https://avrupaforum2.org/ozel-hayat-degil-cinsel-taciz-necla-akgokce/

 

 İLİŞKİLİ İÇERİK

KORONA GÜNLÜK 22-28 KASIM 2021

Sağlığın piyasalaştırıldığı, emeğin değersizleştirildiği ve yabancılaştırıldığı, kışkırtılmış sağlık hizmetinin olduğu, kapitalist erkek egemen sağlık sisteminin ...